Pancerniki z czasów I wojny światowej wystawione na eBay

Wraki pancerników z czasów I wojny światowej, które zostały zatopione w Scapa Flow w Orkadach w 1919 roku, zostały wystawione na sprzedaż w serwisie eBay. Cena wywoławcza pancerników to 800 000 funtów.

Wraki okrętów to pozostałości części Hochseeflotte. Zostały one celowo zatopione w 1919 roku. Flota została internowana w Scapa Flow po poddaniu się w zatoce Firth of Forth. Admirał Ludwig von Reuter nakazał zatopić pancerniki. Obawiał się wznowienia działań wojennych w wypadku załamania postanowień traktatu wersalskiego. W latach 20. i 30. kilka statków podniesiono z dna morskiego przez wykonawców komercyjnych i zniszczonych.

Początkowo wiele osób myślało, że oferta sprzedaży to zwykły żart. Wraki wystawione są na licytację, więc zdobędzie je ten, kto da więcej.

Okręty: Markgraf, Karlsruhe, Konig i Kronprinz Wilhelm to zabytki. Nurkowie nie mają wstępu do wraków. Drew Crawford poinformował jednak, że właściciel będzie miał możliwość uzyskać do nich dostęp. Nie ma jednak możliwości usunięcia ich z dna morskiego. Crawford podaje także, że będzie można odzyskać artefakty z wraków, dzięki stosownej licencji.

Licytacja cieszy się dużym zainteresowaniem. Pojawiają się nawet kupcy z zagranicy.

Źródło: bbc.com
Fot. ebay.com

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*