Poszukiwania szczątków majora „Hubala” koło Opoczna

W Kraśnicy koło Opoczna są prowadzone poszukiwania szczątków majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal”. Poszukiwania na cmentarzu parafialnym prowadzi łódzki IPN. Prace prowadzone są w oparciu o zeznania trzech świadków.

Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 roku w Jaśle. Hubal jest symbolem niezłomnej walki z najeźdźcą. Zginął 30 kwietnia 1940 roku w lesie pod Anielinem. Starano się, aby miejsce jego pochówku było ściśle tajne. Wielokrotnie poszukiwano tego miejsca. Dzięki zeznaniom trzech świadków prowadzone są badania archeologiczne.

Trzech świadków z rodzin osób, które miały brać udział przy grzebaniu mjr. Hubala, wskazały dwa miejsca na cmentarzu, gdzie miał zostać pochowany bohater. Pewnej nocy na początku maja 1940 roku na plebanię w Kraśnicy przyjechali Niemcy. Przywieźli szczątki żołnierza i kazali go księdzu pochować. Proboszcz wziął do pomocy kilku ludzi ze wsi. Wykopali grób. Nasi świadkowie wskazali dwa miejsca na cmentarzu. Pierwsze leży w najstarszej części cmentarza, prawdopodobnie powstałego jeszcze w XIX w., a drugie znajduje się koło cmentarnego muru. I w tych miejscach prowadzimy poszukiwania. Pod murem na razie nie znaleźliśmy nic, ale tutaj mamy już około 30 jam grobowych – przekazała Aleksandra Szafrańska-Dolewska z Biura Poszukiwań Identyfikacji IPN w Łodzi.

Podczas badań naukowcy określają wiek oraz płeć danej osoby na podstawie miednicy oraz czaszki. Wcześniej między innymi identyfikują groby. Badacze zabezpieczają DNA. Materiał będzie przewieziony do Warszawy oraz porównany z pobranym od żyjących krewnych Henryka Dobrzańskiego. Jeśli naukowcom nie uda się znaleźć szczątków Hubala w Kraśnicy, będą szukać ich dalej, w innych miejscach.

Źródło: tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl; zwiadowcahistorii.pl; radioplus.com.pl

Fot. Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

One Comment

  1. znaleźli Witkacego, kpr. Kowalczyka z Westerplatte to i Hubala nam zafundują, ein moment jak powiedziała wróżka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*