Powstanie film o obronie Lwowa

Fundacja Joachima Lelewela zamierza stworzyć film opowiadający o obronie Lwowa. I to nie tej najbardziej znanej, powszechnie kojarzonej z „Orlętami” z lat 1918-1919, a o tej niezwykle udanej obronie Lwowa z 1939 roku.

Obrona Lwowa najpierw przed Wehrmachtem a potem Armią Czerwoną jest chyba jednym z najmniej znanych wątków polskiej wojny obronnej roku 1939.   A warto o nim pamiętać, bo była to obrona niezwykle udana– załoga miasta i wojska polskie skoncentrowane wokół niego pod wodzą gen. Władysława Langnera najpierw odparła natarcie wojsk niemieckich a potem sowieckich, tym ostatni poddając się 22 września.

Obrona Lwowa 1939 jest w powszechnej świadomości tak mało znana, że Fundacja Joachima Lelewela postanowiła to zmienić na sposób, który chyba najcelniej przemawia do wyobraźni współczesnego społeczeństwa. W fazie powstawania jest film, który ma opowiadać o losach miasta i jego obrońców w tym gorącym okresie.

Scenariusz filmu jest już gotowy. Przygotowana jest także ekipa, która ma go zrealizować. Brakuje natomiast środków na jego realizację. Dlatego Fundacja zdecydowała się na wystosowanie wniosków o wsparcie finansowe do kilku instytucji publicznych oraz uruchomienie zbiórki na platformie crowdfundingowej.

Zbiórka ma trwać do końca kwietnia!

Źródło: idziemy.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

TAGI: Lwów, kampania wrześniowa, 1939, Galicja, Wehrmacht, II wojna światowa, news, film,

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*