Partenon | Recenzja

Mary Beard, Partenon

Starożytna Grecja, a konkretnie Ateny to miejsce kultowe, o którym uczymy się nie tylko na lekcjach historii. Praktycznie każdy z nas potrafi rozpoznać budowlę czy rzeźbę o greckim rodowodzie. Tak samo jest z Partenonem – symbolem potęgi starożytnych Aten, ale i nie tylko. Budowla ta stała się ikoną europejskiej kultury. Książka Mary Beard pt. Partenon przybliża nam burzliwą historię tego arcydzieła.

Autorka w kilku rozdziałach przedstawia dzieje Partenonu, który przetrwał mimo zawirowań historii wiele wieków i istnieje do dziś. Samo powstanie świątyni budziło wśród starożytnych kontrowersje. Jak dowiadujemy się z lektury książki Partenon kilkakrotnie był niszczony. To, co dziś widzimy to dosłownie resztki niegdyś wspaniałej, pełnej bogactwa świątyni, symbolizującej potęgę jednego z najważniejszych polis Hellady. Narodziny chrześcijaństwa i jego późniejsza dominacja sprawiła, że budowla musiała zostać przystosowana do nowego kultu. W związku z tym budowla, jak i jej ozdoby ucierpiała. Mimo to dalej budziła zachwyt wśród odwiedzających. Tureckie panowanie w połowie XV wieku otworzyło nowy rozdział w historii Partenonu. To właśnie w tym okresie nastąpiła katastrofa, po której dawna pogańska świątynia nie odzyskała swojego dawnego oblicza. XIX wiek przyniósł grabież (próbę uratowania? Choć zostawiam ocenę czytelnikom) rzeźb zdobiących Partenon. Utworzenie państwa greckiego sprawiło, że narodził się konflikt brytyjsko-grecki o dobra przywłaszczone przez Wielką Brytanię, a dawniej wchodzące w skład Partenonu. Konflikt ten na dobrą sprawę do dziś nie rozwiązano. Mary Beard ukazuje jak ważne miejsce zajmuje Partenon w kulturze europejskiej. Wychodzi poza greckie ramy kulturowe, stał się symbolem dzisiejszej, zachodniej kultury. Na całym świecie muzea posiadają fragmenty dawnych ozdób świątyni, którymi się szczycą i są z nich dumni.

Książka zaskoczyła mnie pozytywnie. Autorka pisze swobodnie przez co Partenon czyta się lekko i przyjemnie. Ilustracje pomagają w odbiorze książki, dzięki nim możemy zobaczyć chociaż część zabytków partenońskich. Bardzo ciekawym pomysłem było wprowadzenie przez autorkę specjalnego rozdziału dotyczącego wystaw w dwóch konkurujących ze sobą muzeach – mieszczącego się w Atenach oraz w Londynie. Otrzymujemy opis tego, co możemy zobaczyć odwiedzając muzea w tych miejscowościach. Niewątpliwie jest to świetna wiadomość dla tych osób, które chcą ujrzeć pozostałości po arcydziele antycznej, greckiej architektury i sztuki. Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu.

Wydawnictwo: Rebis
Ocena recenzenta: 5/6

Sebastian Konopka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*