Piaski egipskie mówią (nie tylko) po grecku

Największy zbiór papirusów w Polsce można obejrzeć od 11 kwietnia w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Wystawa „Piaski egipskie mówią (nie tylko) po grecku” obejmuje kolekcję 25 papirusów znajdującą się w Fundacji im. Rafała Taubenschlaga.

Ekspozycję poszerzono o plansze opisujące polskie wykopaliska w Egipcie i Sudanie prowadzone przez misje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW na stanowiskach, gdzie odnaleziono zabytki epigraficzne. Celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności największego zbioru papirusów w Polsce i ukazanie prac konserwatorskich oraz zabiegów związanych z właściwym zabezpieczeniem i przechowywaniem tego typu zabytków.

Inauguracji wystawy towarzyszyć będzie sesja naukowa, która rozpocznie się o godz. 11.00 wystąpieniem pt. „Skąd papirusy i papirologia w Polsce” prof. Tomasz Derda – kierownik Zakładu Papirologii UW. W gronie prelegentów znajdzie się również prof. Ewa Wipszycka, wybitna historyk starożytności, nagrodzona w 2012 roku tzw. polskim Noblem przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Nie zabraknie perspektywy konserwatorskiej – o trudzie zachowania papirusów opowie Paulina Wach z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Wystawa będzie czynna do października br. Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja im. Rafała Taubenschlaga , Katedra Prawa Rzymskiego i Antycznego WPiA UW (dr Maria Nowak) oraz Zakład Papirologii UW. Autorami ekspozycji, częściowo finansowanej ze środków MNiSW na działalność upowszechniającą naukę, są: Joanna Wegner, Paweł Nowakowski, Paulina Wach, Tomasz Derda i Konstantinos Balamoshev. Wernisaż zaplanowano na godzinę 17.00. Krakowskie Muzeum Archeologiczne znajduje się przy ul. Senackiej 3.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*