Plan utworzenia skansenu pomników wdzięczności Armii Czerwonej

Park historyczny, pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej miałby powstać w Bornem Sulimowie (woj. zachodniopomorskie) już w 2017 roku. Skupiałby on tzw. pomniki wdzięczności Armii Czerwonej demontowane z przestrzeni publicznej.

Według danych IPN w Polsce nadal jest 229 pomników upamiętniających Armię Czerwoną. Instytut zobowiązał się do pomocy i pokrycia kosztów przeniesienia monumentów do skansenu. Podczas konferencji prasowej wiceprezes IPN Paweł Ukielski mówił: „Chcielibyśmy, by tzw. pomniki wdzięczności Armii Czerwonej trafiły w jedno miejsce, gdzie by można opowiedzieć cały kontekst, historię tego, w jaki sposób one powstawały, co oznaczały. Miejsce to umownie nazywamy skansenem. I podjęliśmy decyzję o umiejscowieniu go w Bornem Sulinowie.”

Miejsce nie jest przypadkowe. To właśnie tu od 1945 do 1993 roku w tutejszym garnizonie stacjonowały odziały Armii Czerwonej. Co ciekawe, w tym okresie miasto było wyłączone spod polskiej administracji. Dodatkowym atutem przemawiającym za Bornem Sulimowie jest przychylność władz samorządowych, które zadeklarowały pomoc w realizacji projektu oraz przekazanie działki na ten cel.

Szef Biura Edukacji Narodowej Andrzej Zawistowski podkreślił słowa wiceprezesa IPN, że skansen ma za zadanie pokazać zebrane pomniki w odpowiednim kontekście historycznym; ma wyjaśnić dlaczego powstawały, ich symbolikę i dlaczego obecnie nie powinny one już stać w przestrzeni publicznej. Podczas konferencji prasowej poinformowano także, że decyzja o utworzeniu skansenu nie była konsultowana ze stroną rosyjską. Wiceprezes Ukielski wyjaśnił, że: „Polska przestrzeń publiczna jest elementem polskiej suwerenności i nie istnieje potrzeba konsultowania tego typu działań z żadnym z sąsiadów. Umowa ze stroną rosyjską dotyczy tylko miejsc pochówku i pamięci, a zatem de facto cmentarzy, więc nie dotyczy upamiętnień symbolicznych, których dotyczy nasza akcja.”

Głównym zadaniem skansenu-parku historycznego ma być danie świadectwa o niedawnej, trudnej historii. Ma mówić o przeszłości, o tym jaka ona była, dlaczego taka była i jak się zakończyła.

Koszty inicjatywy szacowane są na ok. 1,5-2 mln zł.. Ostateczna suma będzie znana, kiedy uda się zinwentaryzować teren i przygotować projekt architektoniczny.

Planowana data otwarcia to 17 września 2017 r.

Źródło: dzieje.pl

Łukasz Gładysz

Fot. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*