Plemię Matses w Amazonii stworzyło 500 – stronicowa Encyklopedie Medycyny Ludowej

Plemię Matses z Brazylii i Peru stworzyło 500 – stronicową Encyklopedię Medycyny Ludowej. Jest to zarazem pierwszy taki projekt w historii.

Dzięki pomocy Acate Amazon Conservation, organizacji non profit, której głównym celem jest pomoc rdzennym mieszkańcom Amazonii i ochrona lasu deszczowego, pięciu Szamanów szczegółowo opisało każdą z roślin leczniczych, które używane były od wieków na przeróżne schorzenia.

To dzięki wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, ludzie z plemion w Amazonii mogą cieszyć się tak dobrym zdrowiem. Kultury te – wraz z wiedzą, opowieściami jak i tradycjami – powoli zaczynają zanikać.

Smutne jest to, że pracownicy rządowi jak i również misjonarze wielokrotnie próbowali wmówić mistrzom ziołolecznictwa, że ich starożytna wiedza nie nadaje się do użytku. Lecz każdy, kto ma jakiekolwiek doświadczenie w zakresie medycyny lub ziołolecznictwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to oczywiście nieprawda. Jak wiadomo, jest to zawsze wyścig z czasem. Wiedza starożytnych zielarzy pomału zamiera.

Tradycyjna medycyna ludu Matses przekazywana była głównie ustnie, z pokolenia na pokolenie. Prace nad stworzeniem Encyklopedii trwały 2 lata. Jest to zarazem pierwsze dzieło, które zostało napisane w ojczystym języku tego plemienia w celu ochrony i zachowania tych cennych informacji dla przyszłych pokoleń.

Okazuje się, że nikt nie zamierza przetłumaczyć tej księgi na język angielski bądź francuski. To dość zrozumiale, ponieważ spis ten ma za zadanie zachować wiedzę dla przyszłych potomków plemiona Matses. Zarazem jest to bardzo ważny krok w stronę zachowania ich kruchego, wręcz niesamowitego świata, który z czasem zaginął.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl   
Fot. Wikimedia Commons                                                                           

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*