Po prostu Einstein| Recenzja

R. Vaas, Po prostu Einstein. Genialne idee w prostych słowach

Fizyka jest trudna. I to chyba bardziej fakt niż opinia. I dlatego słowa uznania należą się tym, którzy ogarniają tę naukę. A i o samej fizyce i o fizykach mówi się zazwyczaj tylko trudnym językiem. A można prościej. W prostym przekazie o jednym z najwybitniejszych fizyków wszechczasów opowiada „Po prostu Einstein”.

Trochę prywaty na początek. Muszę się przyznać, że naprawdę lubię fizykę. Bardzo. Jednak nie zawsze tak było. W czasach, kiedy musiałem się jej uczyć wprost jej nienawidziłem. I ta nienawiść skończyła się razem z maturą. Bo, mimo iż moją największą pasją i ścieżką życiową jest historia, fizyka od kiedy nie muszę wykonywać już żadnych obliczeń  naprawdę zainteresowałem się tą nauką ścisłą. I właśnie z tego powodu kiedy tylko dostrzegłem możliwość przeczytania książki, która w prostych słowach mówi o trudnych sprawach i to jeszcze tak pasjonujących, uznałem ze muszą ją przeczytać. I tak oto „Po prostu Einstein” od Bellony trafił w moje ręce.

Książka, która nie jest ani typową biografią słynnego naukowca, ani streszczeniem jego kariery naukowej i przełomowych teorii. Autor na kolejnych stronach nieco z przymrużeniem oka opowiada o dochodzeniu Einsteina do nowej wiedzy. Uwzględnia przy tym tło historyczne pracy genialnego fizyka a nawet jego charakter. Narracja ukazuje też, iż prócz genialnego, ścisłego umysłu Einstein miał też wybornie rozwinięte umiejętności językowe, na dowód czego autor przytacza wiele jego cytatów. Niewątpliwie jest to bardzo mocna strona publikacji. Dodatkowe punkty pozycji należą się za wyróżnienie cytatów z Einsteina w odrębnych akapitach i innym kolorem czcionki. Ułatwia to ich znalezienie i zapamiętanie.

Vaas ukazał też w książce wielką rolę bohatera w kształtowaniu nauki, jej terminologii i dziejów. Genialnie wplótł w tę opowieść wątki mówiące o trudnościach, jakie napotkał na tej ścieżce oraz wyzwania, jakim musiał stawiać czoła.  Można, więc w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że jest to niezwykła biografia, co uczyniło ją bardziej przystępną.

Ciekawym elementem książki są też zabawne ilustracje, często tłumaczące a często po prostu ilustrujące skomplikowane procesy fizyczne. Jednak chyba najmocniej ujęły mnie teściki wiedzy, na końcu każdego rozdziału. Świetne rozwiązanie!  

Uogólniając. W krótkiej książeczce autor w prosty i przystępny sposób opowiada o Einsteinie i jego geniuszu. Ja osobiście książkę tę polecam każdemu! Choć nie ustrzegła się błędów jest naprawdę dobra.

Wydawnictwo: Bellona

Ocena recenzenta: 5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*