Pokaz filmu „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”

Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Częstochowski Klub Frondy i Ośrodek Akademicki Emaus w Częstochowie zapraszają na projekcję filmu „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego oraz Bogdana Wasztyla.

Projekcja odbędzie się 18 marca w Duszpasterstwie Akademickim przy ulicy Jana Kilińskiego 132 o godzinie 20.00. Przed projekcją organizatorzy zapraszają na msze świętą o 19.00. Na spotkaniu będą obecni członkowie stowarzyszenia AM z reżyserem Bogdanem Wasztylem. W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia wydawnictw stowarzyszenia.

Film „Niezłomni…” przedstawia historię jednego z najbardziej niezwykłych oddziałów Armii Krajowej „Sosienki” operującego w najbliższym otoczeniu obozu KL Auschwitz. Żołnierze pod dowództwem Jana Wawrzyczka dbali o pomoc więźniom poprzez przekazywanie wiadomości o sytuacji wewnątrz obozu, dostarczanie żywości i lekarstw oraz pomoc w uciekinierom. Akowcy z „Sosienek” odpowiadają za co najmniej co trzecią udaną ucieczkę z obozu. Wszystkie, przy których pomagali udały się. Dzieło także porusza temat prawie całkowicie zapomniany czyli wysiedlenia ludności Oświęcimia i okolic w celu oddania miejsca pod budowę kompleksu obozowego. To jeszcze bardziej podkreśla heroizm ludności, bo z pierwotnej struktury ludności tych terenów (włączonych dodatkowo do III Rzeszy) niewiele pozostało. Po wysiedleniach i eksterminacji Żydów pozostało zaledwie kilka tysięcy ludności na przeciw wielu tysięcy żołnierzy niemieckich, osadników i szpicli.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento w maju planuje rozpocząć zdjęcia do filmu „Pilecki”, będącym w planach pełnometrażowym fabularyzowanym filmem dokumentalnym przekrojowym przez całe życie narodowego bohatera pułkownika Witolda Pileckiego. Środki na film zostały pozyskane w ramach zbiórki publicznej „Projekt: Pilecki”. W tej chwili stowarzyszenie poszukuje sponsorów na brakujące 30 tysięcy złotych z pierwotnie planowanego budżetu. Niemniej film powstanie. – Determinacja jest bardzo duża. Najwyżej część scen będzie miała mniejszy rozmach. – twierdzi Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia. Planowany film będzie drugim filmem zrealizowanym przez Stowarzyszenie poświęconym postaci Witolda Pileckiego. Poprzedni powstał w rocznicę 70 rocznicę ucieczki Pileckiego z KL Auschwitz. Tytuł „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” autorstwa Dariusza Walusiaka.
Zainteresowani pokazami filmów stowarzyszenia proszeni są o kontakt: [email protected].

Film w najbliższym czasie będzie można obejrzeć także w Chełmku w kinie „Iluzja” 21 marca o godzinie 18.00.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*