O. Marian Zawada, Polacy wierni i dzielni
Wiele mówi się o ciekawej, a zarazem trudnej historii Polski. Jesteśmy narodem, który przetrwał najrozmaitsze wichry dziejów, w tym także ponad stuletnią niewolę. Co powodowało w nas, że nie poddaliśmy się? W czym tkwi duch polskiego narodu? Co nas przez wieki takiego wyróżnia? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć o. Marian Zawada w swej najnowszej książce, Polacy wierni i dzielni.
Wraz z przyjęciem chrztu świętego w 966 roku powstające państwo polskie weszło w strefę świata chrześcijańskiego. Jak w jednym ze swoich wykładów kard. Grzegorz Ryś wspomniał, iż cała dawna Europa kształtowała swoją tożsamość i kulturę wokół chrześcijaństwa, tak dla Polski było to dla kolejnych pokoleń szczególne ważne.
O autorze
O. dr hab. Marian Zawada jest karmelitą bosym. Studiował filozofię, a także teologię duchowości w Rzymie. Wykładowca i rekolekcjonista, w latach 2005-2020 pełnił funkcję dyrektora Centrum Kultury Duchowej im. św. Edyty Stein „Communio Crucis” w Krakowie. Po habilitacji w 2011 roku odbył studia w Hiszpanii. Aktualnie jest zakonnikiem w klasztorze karmelitów bosych w Wadowicach.
W swoim dorobku ma imponujące osiągnięcia. Jest autorem ponad 50 książek i niespełna 300 artykułów. Wśród ważniejszych jego dzieł można wymienić: Antologia mistyki polskiej, Charyzmat karmelitański, VIII tomów Antologii karmelitańskiej, czy Doświadczenie mistyczne. Studium struktury fenomenu.
Struktura książki
Recenzowana praca została podzielona na XII ksiąg. Poprzedza je krótka nota o autorze oraz inwokacja traktująca o etosie i przeznaczeniu, którą domyka tekst Norwida pt. Klątwy. Każda księga stanowi refleksję nad ważnymi wartościami.
To historia Polaków, których przeszłość, teraźniejszość i przyszłość jest ściśle powiązana z zamiarem Bożym. Naszą narodową cechą jest poświęcenie, miłość do Ojczyzny oraz oddanie wierze w pełnej ufności do Maryi i Jej Syna Bożego.
Polacy wierni i dzielni – ocena
Autor w sposób szczególny przywołuje różne historie z wielowiekowej wstęgi czasu trwania narodu polskiego. To postawy wybitnych władców, dostojników kościelnych, myślicieli czy poetów i artystów. Ku pokrzepieniu młodych pokoleń ukazuje jak nasi przodkowie rozumieli patriotyzm. Jak ważne jest dziedzictwo kraju, które należy podjąć i pielęgnować. Jak staje się to dla nas ważne w chwili zagrożenia.
Dostrzec w książce możemy pewne odniesienia do współczesnych zagrożeń dla tożsamości człowieka i jego życia we wspólnocie. To różne ideologie, globalizm, nadmierny konsumpcjonizm. Żyjemy w czasach pochwały rzeczy, z dala od wiary. Pisząc tą recenzję nasuwa mi się encyklika papieża Jana Pawła II Redemptor Hominis, gdzie mniej więcej sens tekstu był taki: człowiek wywyższając rzeczy, które sam wytworzy, może nie dostrzec jak sam staje się niewolnikiem swojej pracy.
O. Zawada przywołując Orwella: „Najbardziej skutecznym sposobem zniszczenia ludzi jest uniemożliwić i zatrzeć ich własne rozumienie historii”, chce w swym tekście dodatkowo pewne mechanizmy, które nasi wrogowie próbowali na Polakach przetestować, aby z wielkiego państwa uczynić jałowe i bezimienne społeczeństwo pod obcym panowaniem.
Niewątpliwie Polacy wierni i dzielni jest książką w nurcie religijno – patriotycznym. Aczkolwiek trudno patrzeć na historię Polski pomijając jej wielowiekowe fundamenty. Stąd jako historyk tym bardziej uważam, że warto sięgnąć po tą pozycję.
Książkę czyta się przyjemnie, ma ubogacony styl. Autor przywołuje wiele cytatów znanych postaci jak np. kard. Stefan Wyszyński, Jan Paweł II, jak i wiersze np. Władysława Bełza, teksty narodowych wieszczów.
W zachwyt, jak to w przypadku wydawnictwa Biały Kruk, wprowadzają zamieszczone w książce ilustracje. Są to portrety, fragmenty obrazów, wizerunki, upamiętniające ważne miejsca. Sam dobór okładki również w punkt odnosi się do tytułu.
Dla niektórych mankamentem może być objętość książki, ponad 500 stron. Aczkolwiek zachęcam do sięgnięcia i przeczytania w nadchodzące powolnym krokiem jesienne wieczory.
Wydawnictwo: Biały Kruk
Ocena: 6/6
Ewelina Kazienko
Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Biały Kruk.