Polscy archeolodzy dokonali odkrycia normańskich pochówków pochodzących z XIII wieku

Pracujący na Sycylii archeolodzy z Instytutu Antropologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, dokonali odkrycia 10 grobowców. Odnaleziono je na cmentarzu znajdującym się przy ruinach XII- wiecznego kościoła San Michele del Golfo, położonego niedaleko Palermo. Oględziny dokonane przez lokalnych antropologów wykazały, że zmarli pochodzili z północno-zachodniej Europy, będąc prawdopodobnie potomkami Normanów.

Pracami zespołu kieruję doktor Sławomir Moździoch. W wydanym przez siebie oświadczeniu powiedział, że pogrzebani mogli należeć do elity społecznej bądź duchowieństwa. Wskazuję na to forma grobów, w których zostali pochowani. Ustalono, że trzy spośród dziesięciu wykopanych ciał należały do kobiet, dwa do dzieci, a pozostałe pięć do mężczyzn.

Lokalni antropolodzy na podstawie wzrostu oraz masywnej budowy szkieletów podjęli próbę określenia ich pochodzenia. Ich zdaniem byli to potomkowie Normanów. Taka interpretacja jest prawdopodobna, ponieważ wśród licznych kierunków ekspansji Normanów znajdowały się również południowa Italia oraz Sycylia.

Na północnoeuropejskie pochodzenie zmarłych wskazuję również kościół. Na podstawie XII- wiecznego dokumentu badaczom udało się ustalić, iż cmentarz na którym odnaleźli groby był powiązany ze szpitalem. Obok nich stał kościół San Michele del Golfo, którego ruiny zachowały się do dnia dzisiejszego. Jego architektura przypomina tą charakterystyczną dla północnoeuropejskich kościołów budowanych przez Normanów w X i XI wieku. Co więcej badania archeologiczne przeprowadzone w obrębie ruin pozwoliły odnaleźć monety wybite w Szampanii i Lukce. Mogły one zostać tam przywiezione przez Normanów lub jakiś inny lud zamieszkujący kraje na północ od Półwyspu Apenińskiego. Kościół powstał w XII wieku. Był ufortyfikowany i ulokowany na wzgórzu, aby mógł pełnić funkcję fortyfikacji. Wprawdzie Sycylia pod koniec XI wieku została odbita z rąk arabów za sprawą normańskiego hrabiego Rogera de Hauteville, jednakże Palermo wciąż pozostawało w ich rękach stąd konieczność budowy fortyfikacji.

Opisane powyżej odkrycie nie jest pierwszym dokonanym przez ten zespół archeologów na Sycylii. W zeszłym roku również odnaleźli pochówki. Wówczas odnalezione ciała zostały poddane badaniom DNA, które wykonał prof. Wojciech Branicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki nim udało się ustalić, iż ciała miały jaśniejszy kolor włosów, skóry i oczu, niż przeciętni mieszkańcy Sycylii z tego okresu. Istnieje prawdopodobieństwo, iż to również byli Normanowie.

Źródła:  scienceinpoland.pap.pl/en, livescience.com, thefirstnews.com, nypost.com, ibitimes.sg

Fot.: fotografia poglądowa (wikimedia commons)

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*