Portal Historykon zawiązuje współpracę ze Stowarzyszeniem Wyprawy Wrakowe

Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, to inicjatywa dwóch nurków i przyjaciół Piotra Wytykowskiego i Romana Zajdera. Ich przygoda z nurkowaniem oraz udział w licznych wyprawach na wraki zaczęła się wiele lat temu. Zaczynali w czasach, kiedy sprzęt nurkowy był nieosiągalny dla zwykłego śmiertelnika, nie było centrów nurkowych, nie było również możliwości na atrakcyjne wyjazdy. Dzisiaj brać nurkowa bardzo się rozrosła, centra i bazy nurkowe są już w każdym większym mieście, a technika nurkowania i sprzęt śmiało dotrzymują kroku w XXI wieku. Wyprawy eksploracyjne na bardziej lub mnie znane wraki, które zalegają dna mórz i oceanów są organizowane bez przeszkód w każdym zakątku na kuli ziemskiej. Wszystko zależy od zasobności portfela uczestników takiej przygody. Morza i Oceany stoją otworem dla poszukiwaczy przygód i… sympatyków historii!

Stowarzyszenie powstało z myślą o ludziach, którzy interesują się historią i nurkowaniem. Historia w połączeniu z eksploracją wraków – ich badaniem – jest niezmiernie ekscytująca. Od dłuższego czasu spojrzenie na wraki dla członków Stowarzyszenia nabrało zdecydowanie innego wymiaru i znaczenia. Przez lata wyłącznie nurkowania na wrakach i fascynacji nimi, po uwiecznianie ich na setkach zdjęć i taśmach video, do odkrywania i poznawania ich historii. Bardzo wiele wraków tak naprawę jest nieodkrytych, nie wiemy jak i dlaczego zatonęły, nie znamy ich losów, a niejednokrotnie nie znamy nawet ich prawdziwej nazwy. Trudno jest wyrazić w słowach, jakie wrażenie na nurkach robi bezpośredni kontakt ze znaleziskiem. To „odkrywanie”, czasem już odkrytych wraków, jest początkiem do wielkiej przygody. Dla nurków, których pasjonuje historia, którzy mają nutkę i zacięcie eksploracyjne jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

Detektywi-nurkowie” to jeden z najtrudniejszych stopni wtajemniczenia nurkowego. Przed wyjazdem na wyprawę każdy z jego uczestników musi spędzić dziesiątki godzin archiwach krajowych i zagranicznych, przeczytać setki książek… i nie ma gwarancji, że uda się odnieść sukces. Członkami Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe są ludzie ciekawi poznawania podwodnego świata i uparci w dążeniu do wytyczonego celu. Każdy z członków Stowarzyszenia to wielki entuzjasta historii.

Tych, którzy widzą w tonach stali leżących na dnie interesujący obiekt za którym kryje się niesamowita historia czekająca na swoje odkrycie zapraszamy do współpracy. Każdy z nas może mieć swój wkład w zapisywanie białych kart historii, a niedostępność środowiska w którym operujemy daje nam przewagę i otwiera niesamowite możliwości. Wykorzystajmy to, bo jest jeszcze tak wiele do odkrycia…

Portal Historykon.pl podjął współpracę ze stowarzyszeniem. Na naszych łamach będzie mogli śledzić poczynania niezłomnych nurków, którzy pod falami odkrywają dla nas historię.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*