“Poszli do walki i zwyciężyli”. 99. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Marszałek województwa Marek Woźniak podczas centralnych obchodów rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego w swojej wypowiedzi powiedział, że wolność była dla Wielkopolan sprawą, której nie wahali się poświęcić majątku i zaryzykować życia. Kilka dni temu odbyły się obchody 99. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

99 lat temu rozpoczęła się wielkopolska insurekcja, które była jednym z nielicznych powstań narodowych zakończonych sukcesem. Dzięki niej Wielkopolska została włączona do odradzającej się II RP. Główne obchody odbyły się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich gdzie zebrało się kilkuset mieszkańców miasta, politycy oraz samorządowcy.

Marszałek województwa Marek Woźniak podkreślił, że ówcześni mieszkańcy Poznania i Wielkopolski oraz uczestnicy powstania nie urodzili się bohaterami, jednak w godzinie próby nie zawahali się, poszli do walki i zwyciężyli. List z Warszawy skierował prezydent RP Andrzej Duda. W odczytanym liście prezydent oświadczył, że w momencie wybuchu powstania nikt nie wyobrażał sobie Polski bez jej kolebki – Wielkopolski. Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita, w Poznaniu i Wielkopolsce władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Ale przecież nikt, kto po polsku myślał i czuł, nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej, polskiej państwowości i tożsamości – napisał prezydent. Ciąg środowych wydarzeń rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie generała Stanisława Taczaka. Po tym rozpoczęła się msza w intencji powstańców.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: domena publiczna

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*