Przebadano DNA z mumii słynnych „Dwóch Braci”. Co zmieniają badania?

Od ponad stu lat grobowiec Nakht-Ankh i Chnuma-Nakht jest znany jako grobowiec Dwóch Braci, którzy byli egipskimi kapłanami. Nowe badania DNA wykazały jednak, że nie są oni do końca braćmi, bowiem mieli różnych ojców.

Dwie starożytne egipskie mumie, znane od ponad wieku jako „Dwoje Braci”, to w rzeczywistości przyrodni bracia. Ci dwaj mężczyźni mieli tę samą matkę, ale różnych ojców – powiedziała Konstantina Drosou, archeolog z University of Manchester. DNA zebrane z zębów mumii rzuciło nowe światło na relację rodzinną. Naukowcy zgłosili już informację do lutowego „Journal of Archaeological Science”.

Mumie o imieniu Nakht-Ankh i Khnum-Nakht pochodzą z czasów XII dynastii starożytnego Egiptu, przypuszczalnie synów miejscowego gubernatora. Ich biologiczna przeszłość pozostawała tajemnicą po tym, jak odkryto je razem w grobowcu w pobliżu egipskiej wioski Rifeh w 1907 roku. Ich pochówek obok siebie sugerował, że byli braćmi, ale z biegiem czasu różnice biologiczne zasugerowały, że obaj mężczyźni mogą nie być spokrewnieni w ogóle. Niektórzy badacze twierdzili, że napis na grobie wskazujący, że mężczyźni dzielą tę samą matkę, był niejasny. Badanie DNA ujawniło jednak, że mężczyźni mieli tę samą matkę, lecz mieli różnych ojców. Khnum-Nakht zmarł pierwszy, około 40 roku życia. Kilka miesięcy później zmarł Nakht-Ankh, około 60 roku życia. Przyczyny ich śmierci są nieznane.

Źródła: livescience, reuters, dailysabah

Fot.: reuters

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*