Repatriacja czy repatriotyzacja? Wybrane problemy polskich strategii politycznych wobec rodaków za wschodnią granicą (1986-1990) | Recenzja

Mariusz Maszkiewicz, Repatriacja czy repatriotyzacja? Wybrane problemy polskich strategii politycznych wobec rodaków za wschodnią granicą (1986-1990)

Są takie książki do historii późnego PRLu, które wypada znać każdemu historykowi, ale też każdemu pasjonatowi tego okresu w dziejach naszego państwa. Ta sama prawidłowość dotyczy również bardzo skomplikowanej polityki zagranicznej schyłku istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i czasów transformacji ustrojowej. I właśnie w tym kręgu według mnie powinna znaleźć się pozycją Mariusza Maszkiewicza – Repatriacja czy repatriotyzacja?

Na samym początku recenzji tej pozycji czuję się wprost zmuszony napisać, jak trudną lekturą jest Repatriacja czy repatriotyzacja? Książka ta jest nie tyle skomplikowana w swej konstrukcji, choć i na to trzeba zwrócić uwagę, ale przede wszystkim traktuje o sprawach bardzo poważnych i ciężkich. Zresztą same pojęcia stanowiące tytuł już wymagają objaśnień, które na szczęście w książce w pewien sposób są wyłożone.

Oprócz wagi zagadnień, jakie w swej książce porusza Maszkiwicz, trzeba też wspomnieć, że dotyka również niełatwego okresu. Schyłek rządów komunistów w Polsce i okres transformacji ustrojowej przynosiły wiekopomne zmiany niemal w każdej dziedzinie życia politycznego, także
w sferze zagadnień opisywanych na kartach tej pozycji. Dlatego myślę, że książka ta jest w jakiś sposób pozycją obowiązkową dla każdego badacza dyplomacji PRL i każdego zainteresowanego tym okresem. Bardzo dobrze trafi także w zapotrzebowanie wszystkich analizujących stosunki państwa polskiego z Polonią, rozsianą po całym świecie, a szczególnie zamieszkałą po za jej wschodnimi granicami, głównie na terenie największego sprzymierzeńca polskich komunistów– Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Inni nie muszą raczej zapoznawać się koniecznie z tą pozycją, zważywszy na jej niezbyt porywający styl i momentami po prostu drętwą narrację.

Repatriacja czy repartiotyzacja? nie jest jednak bardzo słaba. To solidna książka naukowa
z bardzo, naprawdę bardzo dobrym aparatem badawczym i wieloma cytatami źródłowymi, na które koniecznie muszą zwrócić uwagę ci wszyscy, którzy po nią sięgną.

Wydawnictwo: Znak

Ocena recenzenta: 3/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*