Dziewiątego marca ruszyła rozbiórka pomnika Ludowego Wojska Polskiego przy ulicy Lotników Polskich w Złotoryi. Na początku przyszłego tygodnia po obelisku ma nie być śladu. Pośpiech spowodowany jest względami finansowymi.
Zaledwie 2 marca Złotoryjski ratusz ogłosił przetarg mający na celu znaleźć firmę, która podejmie się rozebrania pomnika, a już 9 marca rozpoczęto burzenie. Pośpiech spowodowany jest tym, że aby miasto nie ponosiło kosztów rozbiórki, musi on zniknąć do końca marca.
W przetargu udział wzięło pięciu przedsiębiorców budowlanych. Wszystkie firmy zaproponowały niższe stawki niż zakładał kosztorys. Ostatecznie wygrała firma FHU Miko Mirosław Mileszko ze Złotoryi, która zdemontuje i wywiezie pomnik za 51 168 zł.
Jak poinformował zastępca burmistrza Złotoryi, Andrzej Ostrowski, koszty pokryje Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Rozebrane elementy trafią do utylizacji. Miedziana figura zgodnie ustaleniami zostanie zezłomowana, a gruz po cokole i betonowej podstawie najprawdopodobniej zostaną wykorzystane do prac ziemnych.
Rozbiórka pomnika LWP ma zakończyć się do 20 marca. Wykonawca został zobowiązany, aby wolną przestrzeń wypełnić ziemią i zasiać trawę. Nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja, co zostanie umieszczone w miejsce monumentu. Burmistrz Robert Pawłowski na jednej z sesji rady miejskiej miał stwierdzić, że wstępnie brane jest pod uwagę ustawienie elementu architektonicznego upamiętniającego wszystkich polskich żołnierzy, którzy ginęli na frontach II wojny światowej.
Rada Miejska w Złotoryi podejmując uchwałę w sprawie wyburzenia pomnika była związana przepisami ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.
Co ciekawe pomnik „Ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej” w Złotoryi, który znajduje się w miejscu pochówku czerwonoarmistów nie zostanie usunięty. Zgodnie z art. 5a ust. 3 ustawy, jej przepisów nie stosuje się do pomników, które „znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku”.
Źródło: zlotoryja1211.pl
Fot.: t.ziemlicki
Kamil Janczarek
Ginęli na frontach II WŚ za Ojczyznę, W mojej pamięci nie zginą. Mój Ojciec w wojnie obronnej nie zginął, więc jestem by o Nich pamiętać.