Rzym starszy o 200 lat?

Podczas wykopalisk na Forum Romanum archeologowie odkryli szczątki ściany datowanej na lata około 900 przed Chrystusem – co wskazuje, że Wieczne Miasto mogło powstać dwa wieki wcześniej, niż dotychczas sądzono .

Dzięki najnowszej technologii , archeolodzy odkryli fragmenty ściany wykonane z tufu wraz z fragmentami ceramiki i ziaren , podczas wykopalisk wokół Lapis Niger, czarnej kamiennej świątyni, która poprzedzała czasy Cesarstwa Rzymskiego o kilka stuleci .

Według legendy Rzym został założony przez braci bliźniaków Romulusa i Remusa w 753 roku pne. Ale to odkrycie przekonało czołowych włoskich archeologów miasto może zostały założone 200 wieków wcześniej.

Badania uzyskanego materiału ceramicznego umożliwiło nam na datowanie ściany na między IX wiekiem pne i początkami VIII wieku pne – powiedział dr Patrizia Fortuni ,archeolog z Rzymu, który kieruje zespołem badawczym .

Eksperci pracują na wykopaliskach od 2009 roku , przy użyciu historycznych zdjęć, obrazów i innych badań pozostawione przez archeologów w tym Giacomo Boniego , który prowadził wykopaliska na Forum Romanum z 1899 roku aż do śmierci w 1925 roku.

Z obrazów Boni , dr Fortuni i jej zespół stworzył trójwymiarowe obrazy, dzięki którym oraz wykorzystaniu skanerów laserowych i fotografii wysokiej rozdzielczości , można było wskazać dokładną lokalizację najstarszych struktur ściany w świętym miejscu.

Podczas poprzednich wykopalisk w tym samym miejscu odkryto, datowany na 565 pne, blok kamienia, znany jako ” lex Sacra „, z najstarszą starożytną łacińską inskrypcję w dziejach Rzymu.

Za: The Telegraph

Lapis Niger
Lapis Niger, foto Wikipedia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*