Sensacyjne odkrycie – miecz sprzed 2500 lat odnaleziony koło Choszczna

W tym miesiącu do koordynatora ds. zabytków z Komendy Głównej Policji w Szczecinie dotarła informacja o odnalezieniu przez poszukiwaczy cennego miecza z brązu. Odkrycie miało miejsce w powiecie choszczeńskim, natomiast zabytek został zabezpieczony przez policję w okolicach Recza. Znalazcą okazał się 35-letni mieszkaniec powiatu, który nie wiedział, jaka jest wartość zabytku.

Drogocenny przedmiot – rękojeść z brązu – został poddany szczegółowym badaniom. Archeolodzy z Muzeum Narodowego w Szczecinie orzekli, że fragment miecza pochodzi z okresu wczesnego żelaza, określanego jako okres halsztacki (ok. 750-500 lat p.n.e.). Charakterystyczna jest głowica w kształcie kapelusza. Jest to bardzo rzadki okaz broni występującej nie tylko na Pomorzu, ale na terenie całej Polski.

Według polskiego prawa każdy zabytek wydobyty z ziemi jest własnością Skarbu Państwa. Znalazca nie tylko nie miał pozwolenia na prowadzenie poszukiwań, ale także nie zgłosił znaleziska służbom konserwatorskim. Będzie odpowiadał przed sądem z art. 278 Kodeksu Karnego w zw. z art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Sam przedmiot po zakończeniu postępowania karnego zostanie przekazany do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Ten zdecyduje, do którego muzeum zabytek zostanie przekazany.

Źródło: gs24.pl

Red. A. Grochowicz

Zdj. Zabytkowy miecz odnaleziony w okolicach Choszczna /materiały prasowe /Policja

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*