Podebłocie jest niewielką miejscowością na terenie województwa mazowieckiego, w odległości prawie 100 km od Warszawy. 28 lat temu w miejscowości dokonano zaskakującego odkrycia…
W 1986 r., w Podebłociu odkryto trzy gliniane tabliczki pochodzące prawdopodobnie z VIII w.. Napisy, które znajdują się na tabliczkach powstały prawdopodobnie co najmniej sto lat przed chrztem władcy plemienia Polan Mieszka I. Na 3 fragmentach glinianych tabliczek odkryto bowiem intencjonalnie wyryte greckie litery będące skrótem imienia … Chrystusa. Są to najstarsze wczesnośredniowieczne zabytki pisma na ziemiach polskich. Odczytanie ich sprawia duże trudności. Na jednej prawdopodobnie udało się odczytać litery greckie IXH na drugiej IXS co ma oznaczać Iesos Christos Nika (Jezus Chrystus Zwyciężaj) i Jezus Chrystus. Trzeciej, zawierającej najwięcej znaków nie udało się odczytać. Tabliczki datowane są na IX wiek, a więc na 100 lat przed chrystianizacją Polski. O odkryciu przypomniał prof. Adam Łukaszewicz z Instytutu Archeologii UW, archeolog i papirolog, specjalista od starożytnej greki, który w radiowej audycji na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział: „Pojawiały się najrozmaitsze teorie (…). Badania laborytoryjne całkowicie wyeliminowały teorie sceptyków – są to znaki intencjonalne, naniesione przed wypaleniem”. Według niektórych ustaleń napis mógł być dziełem kupca, lub jeńca. Prof. A. Łukaszewicz zauważył, że po odwróceniu tabliczki do góry nogami, lub czytaniu znaków wspak otrzymuje się taki sam sens. „Mamy doczynienia z magicznym amuletem. Musimy ustalić, czy było to wykonane na miejscu, a na miejscu był słowiański gród, nie będący zależny od tego co potem stało się państwem Mieszka” – powiedział A. Łukaszewicz. Profesor sugeruje, że na terenie grodu mogła znajdować się wspólnota chrześcijańska, istniejąca obok wyznawców religii słowiańskich.
Źródło: polskieradio.pl, J. Gąssowski, Najstarsze wczesnośredniowieczne zabytki pisma na ziemiach polskich, w: „Problemy 6/1987”.
Fot: Mieszko kruszy w swym państwie bałwany pogańskie, grafika z Album Wileńskie Jana Kazimierza Wilczyńskiego. Fot. Wikipedia Commons.
Piotr Rapiński