Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Skrzydło zamku w Książąt Pomorskich w Darłowie zostanie odbudowane? Jest na to nadzieja

Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Koszalinie wydała zgodę na sprawdzenie podłoża, na którym miałoby stanąć odbudowane zachodnie skrzydło zamku. Badania, jak twierdzi dyrektor muzeum, ruszą jeszcze w tym miesiącu.

Pozwolenie na badania terenu to jedna z początkowych faz całego przedsięwzięcia, jakim jest odbudowanie zachodniego skrzydła zamku w Darłowie. Dotowane przez Starostwo Powiatowe w Sławnie badania zakończą się, przy sprzyjających warunkach pogodowych, w lutym tego roku. Następnie należy zatroszczyć się o fundusze pozwalające na dalsze finansowanie przedsięwzięcia.

Nastroje tonuje także wspomniany już dyrektor obiektu, Karol Matusiak: To jeszcze nie wszystko, bo zanim do tego dojdzie, trzeba będzie przygotować całą dokumentację architektoniczno-budowlaną.

Powstanie zamku Książąt Pomorskich w Darłowie datuje się na drugą połowę XIV wieku, kiedy to tymi terenami władał książę Bogusław V z rodu Gryfitów. Z biegiem czasu budowlę modernizowano. Znana jest między innymi z siedemnastowiecznej, bogato zdobionej kaplicy świętej Elżbiety.

źródła: darlowo.naszemiasto.pl
Fot. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – Wikimedia Commons

Przemysław Baron

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*