Stary Rynek w Słupsku może odsłonić swoje tajemnice

Przy okazji rewitalizacji słupskiego Starego Rynku władze miasta planują przeprowadzić jego badania archeologiczne. Miejsce to pełniło funkcję targowiska już od czasów średniowiecza, przy nim usytuowane były również dwa ratusze.

Badania będą poprzedzały planowaną rewitalizację, która ma się wiązać z przebudową rynku. Władze miejskie postanowiły sfinansować również gruntowne prace archeologiczne. Powołany został zespół do spraw modernizacji Starego Rynku, początek prac został wyznaczony na wiosnę tego roku.

O przeprowadzenia prac archeologicznych w tym miejscu apelowały lokalne towarzystwa naukowe:  Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Gryf”, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słupskiej, a także związany z portalem ziemiaslupska.pl Tomasz Urbaniak. Władze miasta początkowo twierdziły, że przeprowadzenie badań naukowych przed rozpoczęciem modernizacji, nie jest możliwe ze względów finansowych. Dopiero w ostatnich tygodniach zapadła decyzja o rozpoczęciu przebudowy placu od działań archeologów.

Stary Rynek był w średniowieczu centralnym punktem Słupska. Handel tam odbywał się jeszcze przed lokacją samego miasta, prawdopodobnie od I poł. XIII w. Po założeniu miasta w 1310 r. zbudowano tam ratusz, w którym mieściło się miejskie archiwum, więzienie, hala targowa i apteka. Oprócz tego znajdowały się tam mieszkania dla pracujących w ratuszu urzędników. Pierwszy ratusz rozebrano w końcówce XVII w. W 1766 na jego miejscu zbudowano klasycystyczny ratusz, który przetrwał do początków XX w. Być może fundamenty obu budowli uda się odnaleźć w czasie badań archeologicznych.

Znaczna przebudowa całego placu również miała miejsce w XVIII w. Wówczas średniowieczne budynku zostały zastąpione klasycystycznymi dwu i trzy kondygnacyjnymi kamienicami. Rynek został zniszczony w wyniku działań wojennych w 1945 r. Obecnie o nowożytnej zabudowie placu świadczą trzy odbudowane kamienice.

Źródła: radiogdank.pl, slupsk.pl

Fot.: slupsk.pl

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*