Statek ze złotem znaleziony na pustyni

23 maja na namibijskiej linii brzegowej, w obrębie wielkiej pustyni Namib, dokonano niezwykłego odkrycia. Pracujący na tym terenie poszukiwacze diamentów znaleźli w odmętach piasku szczątki prawie 500-letniego statku Bom Jesus oraz skrzynie z monetami z lat trzydziestych XVIw.

Jest to najstarszy wrak odnaleziony kiedykolwiek w Afryce subsaharyjskiej. Na dokładne rozpoznanie jednostki Bom Jesus naprowadziły Dieter Noli, głównego archeologa z południowoafrykańskiego Instytutu Archeologii Morskiej, monety datowane od 1525 do 1538 roku znalezione pomiędzy deskami wraku. Ich olbrzymia liczba – 2 000 – nie pozostawia wątpliwości, że to właśnie Bom Jesus, którego opis w XVI-wiecznych kronikach zawierał spis transportowanego do Indii towaru. Na miejscu wykopalisk odnaleziono też bowiem misy z brązu, uzbrojenie, cynową zastawę stołową, kompasy itp.

Jak na razie prace na terenie Sperrgebiet trwają. Afrykańscy historycy i archeologowie liczą, że to nie ostatnie odkrycie na zachodnim wybrzeżu Czarnego Lądu. Szczególnie Namibia może być skarbcem wraków – nieregularna linia brzegowa, wiele skał i płycizn sprawiało, że to tam często rozbijały się statki płynących do Indii Europejczyków. Opisy takich statków znajdziemy m.in. w Memorias Das Armadas, XVI-wiecznym zbiorze wielu informacji dla zapalonych fanów

Damian Bączkiewicz

3 komentarze

  1. Namibia na wschodnim wybrzeżu Afryki? Autor mógłby zerknąć na mapę.

  2. Widać, że autor z geografii to orłem nie był 😀

  3. Nauczyciel geografii pozdrawia Damiana, tak pamiętam cię, zamiast się uczyć grałeś w pokemony. I stąd takie byki !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*