Syria: mezopotamski kurhan sprzed 4000 lat został zidentyfikowany

Na stanowisku Banat-Bazi na terenie Syrii został zidentyfikowany mezopotamski kurhan pochodzący sprzed 4000 lat. Najnowsze badania pozwoliły odkryć jego tajemnice.

Kurhan sprzed 4000 lat swoim oryginalnym kształtem przypominał piramidę schodkową. Sztuczne wzgórze, czyli Biały Pomnik- nazwę wziął od koloru materiałów użytych do jego budowy.

Autorzy badań potwierdzają, że kurhan ten powstał ok. 2400 r. p.n.e. w wyniku modyfikacji istniejącego niegdyś pagórka. Dostępne są mezopotamskie teksty, w których wspomina się o tworzeniu tego typu struktur, gdzie układano stosy ciał poległych wrogów. Niestety jednak żadnego takiego kurhanu nie odnaleziono. Przypuszcza się, że Biały Pomnik był miejscem pochówku lokalnej społeczności, niż zabitych wrogów.

„Odkrycie to nie tylko podważa wcześniejsze wnioski z wykopalisk w tym miejscu, ale również niektóre informacje bliskowschodniej archeologii”- wyjaśniła Anne Porter, z University of Toronto.

Oprócz ciał pochowanych w Białym Pomniku znaleziono również broń, pociski do procy czy skórę kułana azjatyckiego, który był wykorzystywany jako zwierzę ciągnące rydwany.

Według profesor Anne Porter, pary, które zostały pochowane ze skórą mogły być tez woźnicami rydwanów.

Nie mamy tu do czynienia z masowym pochówkiem poległych w walce, ale z osobami, których zwłoki zostały w to miejsce przeniesione po wcześniejszym pochówku. Wszystko więc wskazuje na to, że Biały Pomnik powstał w hołdzie dla wojowników z lokalnej społeczności.

Szczegóły tych najnowszych badań opisano na łamach czasopisma akademickiego Antiquity.

Źródło: kopalniawiedzy.pl    

Fot. University of Toronto                                                                                  

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*