Odkryto armatę sprzed 350 lat

Odkrycia dokonali norwescy nurkowie z grupy Slettaa Dykkerklubb w mieście Bergen. Armata wykonana z brązu  jest datowana na rok 1665. Znalezisko nie została jeszcze wyciągnięta na powierzchnie.

W centrum norweskiego miasta Bergen, znajdującym się w zatoce Vågen, została odkryta armata z brązu. Z pomiarów nurków możemy się dowiedzieć o średnicy armaty i otworu lufy, która wynosi 40 cm i 15 cm. Znajdowała się 20 metrów pod wodą. Działo jest w dobrym stanie lecz pracę nad jego wydobyciem są bardzo problematyczne.  

„Na nurkowanie wybraliśmy się w pięć osób. Chcieliśmy zbadać dokładnie informacje, które przekazał nam przyjaciel. Półtora roku temu układał w tej okolicy kable zasilające”- Mówi jeden z nurków.

W 1665 roku w wcześniej wspomnianej zatoce doszło do bitwy między flotą angielską, a holenderską. Współczesne znalezisko było częścią arsenału twierdzy Bergenhus, w której znajdowały się siły duńsko-norweskie. Garnizon z miasta wsparł siły Holendrów, swoimi 20 dział z brązu i 105 z żelaza. Inną pozostałością po bitwie jest wmurowana kula armatnia w ścianie katedry.

Źródło: divers24.pl

Krystian Styczyński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*