W Antalya, mieście położonym w południowo-zachodniej części Turcji, natrafiano na sześć starożytnych grobowców. Datuje się je na okres rzymski.
Podczas prac budowlanych, w południowo-zachodniej Turcji, a dokładnie w prowincji Antalya, odnaleziono łącznie sześć starożytnych grobowców, a także tunel wodny. Z powodu owych znalezisk, na które natknięto się w pobliżu historycznej dzielnicy Kaleiçi, budowy zostały natychmiast przerwane, a interesujący archeologów teren zabezpieczony przez władze muzeum
w Antalya.
Na chwilę obecną wiadomo, że grobowce pochodzą z okresu rzymskiego. Badacze z Muzeum Archeologicznego w Antalya podkreślają, że w Kaleiçi grzebano głównie członków rodzin królewskich oraz osoby, zajmujące wyższe stanowiska w hierarchii społecznej. Eksperci przypuszczają, że nowo odkryte grobowce mogą mieć coś wspólnego z wcześniej odnalezioną nekropolią w okolicy zwanej „Eastern Garage” i innymi miejscami spoczynku, na które natrafiono w trakcie robót budowlanych niedaleko Bramy Hadriana.
Dodajmy, że Kaleiçi (tłum. „Wewnętrzna Twierdza”) jest najstarszą dzielnicą Antalyi.
W starożytności miasto znane było pod nazwą Attaleia. To w nim turyści mogą podziwiać m.in. słynną i wspomnianą już Bramę Hadriana, Złamany Minaret, czy Wieżę Hıdırlık.
Małgorzata Wołoch