Woodhenge – starożytny krąg odkryty w Yorkshire

Archeolodzy po wielu miesiącach badań ujawnili, ż w Yorkshire odkryto Woodhenge – krąg skonstruowany z drewnianych słupów 4 000 lat temu.

Do tej pory o samym istnieniu czegokolwiek informowały archeologów jedynie zdjęcia lotnicze. Teraz, dzięki badaniom archeologów stwierdzono, że 4 000 lat temu powstał drewniany krąg, być może mający funkcje rytuale. W środku kręgu odktro jamę zawierającą mocno spalone kamienie, podczas gdy inne zostały znalezione jako porozrzucane w wejściach do kręgu.
Główny archeolog, John Tibbles, powiedział, że odkrycie Woodhenge było
wyjątkowo rzadkie – tak rzadkie, że poproszono ich o udostępnienie zawartości otaczających go rowów o łącznej masie 95 ton. Dodał: Normalnie, gdy wspominasz o rytuale, archeolodzy się śmieją. Ale w tym przypadku był to rytuał, było to miejsce spotkań, gdzie wszystkie małe grupy mogły się spotkać. Znaleźliśmy wiele spalonych kamieni, ale nie zostały spalone na miejscu i dlatego sądzprochyresztki pochowano gdzie indziej. Mogło to być powiązane z Sandsfield, kilometr dalej, gdzie znajdował się cmentarz z 37 urnami, datowany na późny neolit,wczesną epokę brązu.

Jednak odkrycia rzucają nowe światło na sposób, w jaki kręgi mogły być używane w neolitycznej Wielkiej Brytanii, a inną możliwością może być to, że kiedyś były używanejako sauna. Znaleziska sugerują, że ludzie nagrzewali kamienie na ogniu, a następnie przenosili je do budynku i umieszczali na wewnętrznym palenisku. Następnie ludzie siedzieli wokół niego, wylewając wodę na kamienie, aby wygrzewać się w parze. Brzmi mało prawdopodobne, ale istnieją podobne znaleziska, w tym sauna z epoki brązu na Orkadach. Pan Tibbles powiedział: Chciałbym to całkowicie zlekceważyć – ale oni mieli je w Finlandii przez 2000 lat.

Wiosną krąg zostanie wykopany.

Źródło: yorkshirepost.co.uk

Agnieszka Popiak 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*