Tropem chrześcijan w wielokulturowym Słupsku | Patronat medialny

Historia miasta widziana oczami jego młodych mieszkańców to główne założenie projektu pn. „Tropem chrześcijan w wielokulturowym Słupsku”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku. Kilkoro młodych słupszczan, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wcieliło się w role detektywów historii i dostało do zrealizowania niezwykle trudne zadanie – przedstawienie chrześcijańskiej historii miasta w sposób ciekawy i zaskakujący. Wszystko po to, żeby trafić do swoich rówieśników i nakłonić ich do odkrywania tajemnic swojej „małej Ojczyzny”.

100_8713Młodzi pasjonaci historii wpadli na dość niekonwencjonalny pomysł. Postanowili nakręcić film z elementami przewodnika po historycznym centrum miasta. Jednocześnie wcielili się w role oprowadzających, co wymagało od nich sporych umiejętności aktorskich. Detektywi historii stworzyli scenariusz filmu naszpikowany wątkami przygodowymi, sensacyjnymi, a nawet kryminalnymi, a jednocześnie posiadający elementy przewodnika. Dodatkowo film został wzbogacony potężną dawką historii, zdjęciami 3D, wirtualnym spacerem po wybranych obiektach sakralnych i wywiadami z wybitnymi duchownymi. Sporo uwagi poświęcili, m.in. „słupskiemu św. Franciszkowi” ks. Janowi Giriatowiczowi, który przekazał na potrzeby filmu swój bogaty zbiór szat liturgicznych i napisanych przez siebie pamiętników. Zdjęcia 3D ornat, zdigitalizowane pamiętniki i gigapanoramy kościołów sprawiły, że film dodatkowo jest interaktywny.

Projekt powstał na bazie wielu inspiracji. Jedną z nich była bez wątpienia wyjątkowa biografia ks. Jana. Ale nie bez znaczenia była rocznica Chrztu Polski, piękne słupskie obiekty sakralne (w tym gmach słupskiej biblioteki) oraz niewystarczające wypromowanie turystyki historycznej w Słupsku.

13548794_1226078570749941_523569622_oJesienią efekty projektu będą udostępnione na stronie detektywihistorii.mbp.slupsk.pl. Strona zostanie rozbudowana o biogramy duchownych, wirtualne spacery i przede wszystkim nagrany przewodnik. Film zostanie wysłany do kilkudziesięciu placówek kulturalno-oświatowych w powiecie. W ten sposób trafi do dużej grupy pasjonatów historii i turystów, ale przede wszystkim do młodych mieszkańców Słupska i okolic. Innym efektem projektu będą wrześniowe lekcje „żywej historii”, w których wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Tropem chrześcijan w wielokulturowym Słupsku” to już czwarty z kolei projekt historyczno-społeczny, w którym uczniowie słupskich szkół wcielili się w role detektywów historii. Do tej pory głównym celem młodzieży było przywracanie pamięci pomorskich osadników, którzy po 1945 roku osiedlili się na ziemiach słupskich. W tym roku postanowili skupić się na pięknej architekturze sakralnej i zarysowującej się wielokulturowości miasta. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
13555748_1226078814083250_778318708_o

Więcej informacji o projektach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku znajduje się na stronie: http://detektywihistorii.mbp.slupsk.pl/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*