W izraelskim mieście Bet Szemesz znaleziono kościół z okresu wczesnego chrześcijaństwa

Unikatowe mozaiki i importowane marmury wskazują, że kościół który najwyraźniej przekształcił się w pełnowymiarowy klasztor, był wspierany przez rzymskie imperium.

Z relacji archeoologów wynika, że znaleziono wczesnochrześcijański kościół, który z czasem przekształcił się  w wielki kompleks klasztorny. Wskazywały na to odkryte unikatowe mozaiki, krucyfiksy i charakterystyczna architektura chrześcijańska. Świątynia znajdowała się w centralnym punkcie miasta Bet Szemesz, oddalonego około 16 kilometrów na zachód od Jerozolimy i 25 kilomterów od wybrzeża Morza Śródziemnego.

Opierając się na znaleziskach ceramicznych i monetach archeolodzy ustalili, że odnaleziony kościół prawdopodobnie zbudowany został w IV wieku n.e. i przetrwał a nawet przekształcał  się w kompleks klasztorny przez około 300 lat – aż do VII wieku n.e. Na ślady wczesnochrześcijańskiej świątyni natrafiono podczas trwającej obecnie rozbudowy miasta Bet Szemesz.  Na miejsce znaleziska wezwano archeologów, którzy w sierpniu 2017 roku zlokalizowali starożytne kamienne mury. Natomiast w listopadzie badacze odkopali unikatowe mozaiki. Inne chrześcijańskie artefakty znalezione w tym miejscu to krucyfiksy, jednak nie przedstawiające jeszcze postaci Jezusa – jego udręczone ciało było pokazywane na krzyżach znacznie później, w średniowieczu. Inne z odnalezionych krzyży miały postać biżuterii oraz krzyży na podstawach kamiennych filarów.

Z przekazów historycznych wynika, że Bet Szemesz było zamieszkiwane głównie przez chrześcijan z czasów cesarza Konstantyna (306 – 337 n.e.), który zalegalizował chrześcijaństwo i uczynił z niego dominującą religię cesarstwa rzymskiego. Kościoły wczesnobizantyjskie dzieliły się na dwa podstawowe typy: na kościoły wspólnotowe dla mieszkańców oraz na kościoły główne. Unikatowość odkrytych mozaik oraz ilość marmuru użyta do budowy kościoła według archeologów dowodzi faktu, że świątynia w Bet Szemesz pełniła rolę kościoła głównego.

Źródło: haaretz.com

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*