W Łańcucie odkryto zamek, w którym mieszkał słynny „Diabeł”

Fragmenty zamku, w którym mieszkał słynny „Diabeł Łańcucki” udało się odkryć badaczom z Pracowni Archeologicznej Mirosława Mazurka. To drugi zamek odkryty w Łańcucie, młodszy z nich należał do Lubomirskich i Potockich.

Stanisław Stadnicki zwany „Diabłem Łańcuckim” to postać, która zapisała się w naszej kulturze m.in. dzięki licznym powieściom na jego temat. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako awanturnik. W 1578 roku osiedlił się w Łańcucie, który przejął za długi od Anny Sienińskiej. Według legend w podziemiach zamku miał on ukryć liczne zrabowane kosztowności.

Wprawdzie o tych skarbach nic póki co nie wiadomo, jednak archeologom udało się odkryć pozostałości słynnego zamku. Należał on początkowo do rodu Pileckich i jest starszy od drugiej łańcuckiej siedziby, jaką jest zamek Lubomirskich i Potockich.

Zamek odkryty został na tzw. Wzgórzu Plebańskim, przy budynku plebanii Kościoła Farnego w Łańcucie. Od kilku tygodni trwały tam prace archeologiczne i udało się natrafić nie tylko na pozostałości samej budowli, ale również na kilka tysięcy eksponatów, które zostały już wydobyte. Świadczą one, że w tym miejscu bez wątpienia stały zabudowania dworskie z tamtego okresu.

Niestety nie wiadomo, jak mógł wyglądać zamek. Wiadomo, że funkcjonował on od XIV do XVII wieku. Być może jednak uda się odnaleźć więcej elementów muru, co pomogłoby przedstawić prawdopodobny wygląd budowli.

Źródło: Radio.Rzeszow.pl, Nowiny24.pl, Wikipedia

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Czornak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*