Nurkowie z grupy Baltictech odnaleźli w wodach Bałtyku wrak SS Frankfurt z 1945r.

Jednostka brała udział w operacji ewakuacyjnej „Hannibal”, podczas której została zatopiona 22 marca 1945 roku przez radzieckich lotników. Celem statku była Gdynia, skąd miał zabrać na swój pokład niemieckich uchodźców.

Z udzielonych przez członków grupy infomacji możemy dowiedzieć się, iż wrak znajduje się w odległości 40Mm na północ od Rozewia i spoczywa na głębokości 82 metrów. Jak możemy przeczytać na wpisie dotyczącym odkrycia dzwonu SS Frankfurt: Rok temu, jako Baltictech postawiliśmy sobie za cel odnalezienie ostatnich pięciu nieodkrytych dotąd wraków statków, biorących udział w operacji „Hannibal” – największej morskiej ewakuacji w dziejach, podczas której Niemcy stracili aż 247 jednostek.

Na dnie Morza Bałtyckiego do dnia dzisiejszego spoczywa jeszcze około 150 statków i okrętów. Wśród nich znajdują się trzy bardzo znane:Wilhelm Gustloff, Goya i Steuben. Jak możemy przeczytać na profilu Baltictechu:  Większość wraków jest bardzo zniszczona, spora cześć to małe kutry i barki, które są niemożliwe do zidentyfikowania. Z pewnością wśród największych, które wciąż pozostawały nieodnalezione, są m.in. Orion, Frankfurt, Karlsruhe, Baltenland i Gerrit Fritzen.

To jednak nie pierwszy sukces grupy. W zeszłym roku udało jej się odnaleźć i zlokalizować wrak SS Karlsruhe.

Wrak SS Frankfurt jest w dobrym stanie, z rufą lekko zakopaną w dnie. Pozostałą część gęsto oplatają pozrywane rybackie sieci, ale wygląda pięknie. Jednostka jest “zmilitaryzowana”, czyli posiada gniazda działek przeciwlotniczych na dziobie i rufie – mówią członkowie Baltictechu. 100% identyfikacja wraku nastąpiła dzięki odnalezieniu dzwonu z inicjałami.

W skład zespołu Baltictech wchodzą:

Tomasz Stachura

Tomasz Zwara

Marek Cacaj

Jacek Kapczuk

Lukasz Piorewicz

Piotr Lalik

Lukasz Pastwa

Kamil Macidłowski

Krzysztof Wnorowski

Źródło: divers24.pl           Fot: divers24.pl

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*