W maju legendarne Podziemia Zamku Książ zostaną otwarte dla turystów

Podziemia Zamku Książ: podziemia wybudowanej w XIII w. wałbrzyskiej twierdzy, przez kilkadziesiąt lat były zamknięte dla zwiedzających, jednak od połowy maja br. turyści będą mogli w nich zobaczyć m.in. ekspozycje Polskiej Akademii Nauk, czy muzeum Gross-Rosen.

Projekt po wielu latach zbliża się do upragnionego finału. Już od połowy maja podziemia zamku będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Średniowieczna budowla otrzymała pozytywną opinię środowiskową odnośnie żyjących tam nietoperzy. – Teraz możemy rozpocząć prace pod ziemią – tłumaczy prezes Książa Krzysztof Urbański.

Rozmowy dotyczące wejścia do owych podziemi trwały kilka lat. Po głośniej sprawie ze złotym pociągiem, przyspieszono realizacje wspomnianego projektu. Negocjacje ostatecznie zakończyły się zawarciem umowy z Polską Akademią Nauk, która została podpisana na początku grudnia 2016 r. Dodajmy, że w podziemiach zamku Książ funkcjonuje obserwatorium geofizyczne. PAN dotąd nie wyrażała zgody na obecność w tym miejscu turystów, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na odczyty znajdującego się tam sprzętu.

Wzbudzające tyle zainteresowania podziemia zostały wykute przez więźniów obozu Gross – Rosen (obóz powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu) w latach 1944-45. Pod samym zamkiem rozciągają się na długość 110 metrów, natomiast drugi kompleks to prawie tysiąc metrów. Były wówczas połączone szybem, który był ulokowany pod dziedzińcem honorowym. Funkcja całego kompleksu nie jest dotąd bliżej wyjaśniona. Niewykluczone, że mieściła się tam reprezentacyjna siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy z pokojami dla Adolfa Hitlera.

Źródła: radiowroclaw.pl, ksiaz.walbrzych.pl, gross-rosen.eu

Fot. Zamek Książ (Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*