Dlaczego Wincenty Kalinowski nie spocznie w Mińsku?

Zarówno Wincenty Kalinowski, jak i jego towarzysze po latach spoczną na wileńskiej Rossie. Przedstawiciele inteligencji białoruskiej wystosowali prośbę o pochowanie powstańców styczniowych w Mińsku, aczkolwiek władze Litwy odmówiły.

Dlaczego Białorusinom zależy, by Kalinowskiego pochowano w Mińsku? Wynika to z faktu, iż był on dowódcą naczelnym w rejonie Litwy i Białorusi, kiedy wybuchło powstanie styczniowe w 1863 roku. Na Litwę przyjechała delegacja białoruska, która reprezentuje stanowisko, iż Kalinowski jako ich narodowy bohater powinien zostać pochowany w specjalnie przygotowanym dla niego mauzoleum w Mińsku. Ponadto Białorusini uważają go za symbol wzmacniający poczucie niezależności i niepodległości społeczeństwa Białorusi.

Jednakże plany Białorusinów co nieco ostudzają władze litewskie.

„Niezbędna jest dyskusja na Litwie, ale także na Białorusi. Nie mówimy kategorycznie “nie”, ale obecnie ta kwestia nie jest rozpatrywana. Pogrzeb przywódcy i uczestników powstania odbędzie się w tej kaplicy” – powiedział wicekanclerz Rządu Litwy Deividas Matulionis.

Uroczystości pogrzebowe szczątków powstańców zaplanowano na 22 listopada. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz i społeczności: litewskiej, białoruskiej oraz polskiej.

Źródło: belsat.eu

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*