W północnej części Oceanu Atlantyckiego odnaleziono wrak U-boota

Wrak U-boota: w pobliżu Azorów – dzięki wykorzystaniu trzyosobowego pojazdu podwodnego „LULA1000” – odnaleziono wrak niemieckiego okrętu U-581. Spoczywa on na głębokości niespełna 900 metrów. Informację o jego odkryciu podali mediom niemieccy badacze z Rebikoff-Niggeler Foundation: Kirsten i Joachim Jakobson.

Zatopiony U-boot klasy VIIC jest badany już od września 2016 roku, jednak wiadomość o jego odnalezieniu trafiła do mediów dopiero teraz. Warto zaznaczyć, że za sprawą podwodnego pojazdu „LULA1000” udało się zgromadzić bogatą dokumentację na temat jednostki Kriegsmarine, jej kondycji oraz rozwoju lokalnej fauny i flory.

Fundacja Rebikoff-Niggeler, która upubliczniła ową informację została założona w 1994 roku na wyspie Faial, wchodzącej w skład archipelagu Azorów. Głównym celem tej niekomercyjnej fundacji jest obserwowanie i badanie życia głębokowodnego. Zajmuje się także produkcją filmów dokumentalnych.

Przypomnijmy, że interesujący nas wrak od 31 lipca 1941 roku do 1 lutego 1942 brał udział w dwóch misjach. Podczas pierwszej z nich jego załodze udało się zatopić jeden okręt wroga – HMS „Rosemond”. W czasie drugiej niemieccy marynarze nie mieli tyle szczęścia. Planowano wówczas atak na brytyjski konwój niedaleko portu Horta na Azorach. Niszczyciel Royal Navy – HMS Westcott zdemaskował jednak załogę odnalezionego U-boota i uniemożliwił ich manewr. Na szczęście udało im się opuścić i jednocześnie zatopić uszkodzoną jednostkę. Nie chcieli oni dopuścić do przejęcia jej przez nieprzyjaciela. Na okręcie przebywało w tym czasie 46 marynarzy; czterech z nich zginęło od wybuchu bomby, 41 trafiło do niewoli. Jeden z nich uciekł – oficer Walter Sitek, który przepłynął 6 kilometrów. Po dotarciu na hiszpański brzeg został deportowany do Niemiec, gdzie żył do końca II wojny światowej.

Dla ciekawych: U-581 jest bardzo podobny do U-boota 96 również typu VIIC, na którego pokładzie rozgrywała się akcja filmy pod tytułem „Das Boot” z 1981 roku („Okręt”), w reżyserii Wolfganga Petersena. Zbliżony okręt można zobaczyć także w „Poszukiwaczach zaginionej Arki”, z Harrisonem Fordem w roli Indiany Jonesa.

Źródła: divers24.pl; sputniknews.com.

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*