Ponad 500 XVII – wiecznych monet zostało znalezionych w Ełku

Skarb w Ełku został znaleziony przez pasjonatów historii ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Jaćwież”. Monety pochodzą z wielu europejskich krajów. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane 5 czerwca bieżącego roku.  

Znaleziska dokonano na hałdzie ziemi zebranej przy wymianie nawierzchni z najstarszej ulicy Ełku, ulicy Wojska Polskiego.  Jak powiedział Mariusz Jarzębek, członek Stowarzyszenia: Były rozproszone na przestrzeni 20-25 metrów kwadratowych. Za pierwszym razem znaleźliśmy 84 monety na szczycie hałdy. Potem dostaliśmy pozwolenie na kolejne poszukiwania i przez kilka tygodni wygrzebaliśmy ponad 500 kolejnych.

Jarzębek dodał: Pochodzą z tego samego okresu, z połowy XVII wieku. Na niektórych odcisnął się też jakiś materiał – prawdopodobnie schowane były w sakwie, a następnie w glinianym naczyniu.

Na znaleziony depozyt składały się monety pochodzące z terenów Polski, Szwecji, Danii, Niderlandów i Szkocji. Mimo że na znalezisko składała się pokaźna ilość monet, były one o niskim nominale (półtoraki, szelągi, orty, gorsze, pensy czy trojaki). M. Jarzębek stwierdził: Najbogatsi ludzie w mieście byli karczmarzami i kupcami, cały czas mieli z takimi nominałami do czynienia. Może właściciel został zaskoczony i ukrył skarb w pośpiechu, a potem go nie wydobył bo zginał?

Ełk leżał wówczas na terenie Prus Książęcych, które od 1525 roku były lennem Królestwa Polskiego. Miasto znajdowało się na szlaku handlowym, który łączył Mazowsze z Królewcem. Kupcy z tego obszaru prowadzili również wymianę handlową z Litwą. Najmłodsza ze znalezionych monet datowana jest na rok 1652. Przypomnijmy, że druga połowa XVII wieku była niespokojnym okresem. Ziemie te nawiedziły: epidemia dżumy, potop szwedzki oraz Tatarzy z wojsk hetmana Wincentego Gosiewskiego, którzy splądrowali miasto.

Odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Jaćwież”. Obecnie liczy ono 21 członków. W jego szeregach jest m. in. archeolog, historyk czy szkutnik.

Znalezisko zostało przekazane konserwatorowi zabytków. Ten natomiast oddał go Muzeum Historycznemu w Ełku.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, wprost.pl, fokus.pl,

Fot. ShutterStock

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*