W Szkocji odkryto największe neolityczne domostwo w całej Wielkiej Brytanii


W miejscowości Carnoustie znalezione zostały dwa tzw. długie domy, w jakich mieszkali ludzie okresu neolitu. Zdaniem archeologów mają one około 6 tysięcy lat.

Już w 2016 miejscowość Carnoustie położona na wschodnim wybrzeżu Szkocji przyciągnęła uwagę badaczy. Znaleziono tam pozostałości osadnictwa w późnym okresie brązu. Badacze natrafili między innymi na zdobiony złoceniami grot włóczni, miecz z drewnianą pochwą, a także biżuterię. Teraz okazało się, że ludzie zamieszkiwali te rejony znacznie wcześniej.

Tzw. długie domy są często uważane za najstarsze typy budowli zamieszkiwanych przez społeczności zajmujące się rolnictwem w okresie neolitu. Przykłady takich budowli można znaleźć na całym świecie.  Nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu domostw. Były to długie i wąskie budowle, często zamieszkiwane przez parę rodzin, mające wydzielone części przeznaczone dla ludzi oraz gospodarcze,
w których także trzymano zwierzęta.

W okolicy Carnoustie znaleziono dwa takie domy. Badania na miejscu prowadzi firma GUARD Archaeology. Jej dyrektor handlowy, Ronan Toolis, powiedział, że większe z odkrytych domostw jest jednocześnie największą taką budowlą odkrytą dotychczas w całej Wielkiej Brytanii. Domostwa zostały wybudowane około 4000 lat p.n.e. Większy z domów był zamieszkiwany do około 3500 r. p.n.e., natomiast mniejszy był używany jeszcze około 500 lat, aż do 3000 roku p.n.e.

Zdaniem badaczy to odkrycie rzuca nowe światło na początki osadnictwa w tym rejonie. Okazuje się,
że jest ono nie tylko starsze, ale też znacznie bardziej rozwinięte niż dotychczas przypuszczano.

Źródła: scotsman.com, tvp.info, pl.wikipedia.org
Fot. Wikimedia Commons

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*