W Tczewie odkryto kapsułę czasu, którą schował król Prus Fryderyk Wilhelm IV

Firma wykonująca rozbiórkę przyczółka Mostu Tczewskiego dokonała niezwykłego odkrycia. W czasie prac natrafiono na kapsułę czasu i kamień węgielny, których zamurowania dokonał król Fryderyk Wilhelm IV – władca Prus.

Kamień węgielny i kapsuła czasu zostały zamurowane w 1851 roku. Zawartość kapsuły nie jest jednak jeszcze znana. Jej zbadanie zostanie powierzone specjalistom, podaje rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie – Marcin Stolarski.

Wykonawca prac został wcześniej poinformowany o możliwości natrafienia na cenne przedmioty. Przedstawiciele Dawnego Tczewa są w posiadaniu ryciny przedstawiającej moment zamurowywania kamienia węgielnego. Nie wiedzą jednak, co znajduje się w kapsule. Często w kapsułach umieszcza się gazety, monety, jak mówi Łukasz Brządkowski, przedstawiciel Dawnego Tczewa. Miłośnicy historii uważają jednak, że w tym wypadku jest możliwe, aby w kapsule znajdowały się zupełnie inne przedmioty, ponieważ wmurowania kamienia pod most tczewski dokonał sam Fryderyk Wilhelm IV. Brządkowski uważa, że w kapsule mogą być zamknięte listy, medale, a nawet biżuteria.

Kapsuła pozostała szczelna, ale tablica informacja uległa lekkiemu uszkodzeniu w czasie rozbiórki mostu. Przedstawiciel Dawnego Tczewa uważa, że może to być pierwszy krok do utworzenia Muzeum Historii Tczewa.

Dziś, to jest 16 kwietnia 2019 roku, zapadła decyzja, że znalezisko pozostanie w Tczewie, natomiast otwarcia kapsuły dokonają archeolodzy.

Źródło: tcz.pl
Fot. kadr z materiału tvtetka

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*