W trumnie sprzed 2 500 lat, która miała być pusta, odkryto mumię

Przez półtora wieku w magazynie Uniwersytetu w Sydney leżała antropoidalna trumna sprzed 2,5 tysięcy lat. Miała być pusta, jednak odkryto w niej niekompletną i rozczłonkowaną mumię. Trwają szczegółowe badania.

Hieroglify na trumnie informują, że wykonano ją dla kapłanki o imieniu Mer-Neith-it-es, która żyła w okresie, gdy w Egipcie rządzili rdzenni Egipcjanie. Był to rok około 600 p.n.e. Była ona kapłanką w świątyni Sechmet, bogini wojny, zemsty i chorób. Jej imię w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Potężna”. Jest przedstawiana jako kobieta z głową lwicy.

Niestety bardzo często starożytni handlarze usuwali szczątki i później, na życzenie klientów, wkładali do środka inną mumię.

Najpierw poddano trumnę badaniu laserem, dzięki któremu powstały modele 3D. Następnie przeprowadzono tomografię komputerową. Radiolog prof. John Magnussen wyjaśnił, że choć mumia nie ma anatomicznego wyglądu, w dalszym ciągu można znaleźć wskazówki wyjaśniające jej tożsamość.

Stwierdzono obecność wczesnych zmian degeneracyjnych i zrośnięcie 5 kręgów kości krzyżowej, która następuje między 20 a 25 rokiem życia, możemy ustalić, że osoba była dorosła. Ostatecznie jednak ustalono, że była w wieku 30+.

Stopy i kostki były w większości nietknięte. Po badaniach obrazowych egiptolog Connie Lord zaczęła „obdukcję” stóp. Spodziewa się znaleźć prawdziwą szansędla osób zajmujących się datowaniem radiowęglowym, czyli paznokcie palców.

Mumia z „pustej” trumny pozbawiona jest mózgu i na jego miejsce ktoś wlał żywicę.

Krok po kroku nasze wykopaliska dostarczają coraz więcej informacji o osobie z trumny. Mamy nadzieję, że uda jej się przynajmniej częściowo zwrócić zszarganą przez rabusiów godność – powiedziała dr Lord.

Możemy się dowiedzieć o diecie ówczesnych ludzi, o chorobach czy stylu życia danej osoby – jak żyła i jak umarła – powiedział Jamie Fraser, starszy kurator w Muzeum Nicholsona.

Identyfikacja może potrwać kilka lat, tymczasem trumny Mer-Neith-it-es i trzech innych osób będą wystawione w nowym muzeum Uniwersytetu w Sydnej.

Źródła: interia.pl, wp.pl

Fot.: fotografia poglądowa (wikimedia commos)

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*