W Turcji zrealizowano film dokumentalny poświęcony bitwie o Gallipoli z wykorzystaniem interaktywnej technologii VR 360

Słynny turecki iluzjonista i producent filmowy Necmi Yildirim znany wśród widzów jako „Magik Necmi” powrócił na srebrny ekran z produkcją filmową nakręconą w technologii video VR 360° (virtual reality 360 degree).

W związku z przypadającą kolejną rocznicą bitwy pod Gallipoli dla upamiętnienia tego wydarzenia  Necmi Yildirim stworzył film, który oddaje cześć bohaterom poległym w tej historycznej bitwie. Produkcja zrealizowana została przy zastosowaniu technologii VR 360 (rzeczywistość wirtualna w 360°), przy czym kluczowe momenty filmu zostały pokazane wprost z perspektywy widza. Użyto do tego celu przegubowych pojazdów ciężarowych wyposażonych w najnowocześniejszą technologię. Oprócz obsługi turystów lokalnych i zagranicznych projekt obejmuje również wystawę wspomnień bohaterów uczestniczących w bitwie po to żeby pokazać przyszłym pokoleniom jak wiele ofiar pochłonęło to starcie zbrojne. Należy przypomnieć, że toczona od 25 kwietnia 1915 r. do 9 stycznia 1916 r. bitwa o Gallipoli (w Turcji znana jako bitwa o Canakkale) pochłonęła po obu stronach 131 tys. ofiar i 262 tys. rannych. Była to największa operacja desantowa I wojny światowej.

Film oferuje widzom wrażenie wirtualnej rzeczywistości jak gdyby znajdowali się w samym środku bitwy i walczyli ramię w ramię z jej prawdziwymi uczestnikami. Magik Necmi wyraził wielkie zadowolenie z realizacje tego projektu, który jest pierwszym takim przedsięwzięciem na świecie. „Naszym celem było zaprezentowanie naszej narodowej historii, duszy i wartości narodu tureckiego, sprawiając frajdę ludziom i przyszłym pokoleniom dzięki wykorzystaniu możliwości jakie daje technologia VR” – powiedział Yildirim. Do realizacji całego przedsięwzięcia posłużyło między innymi oświadczenie prezydenta Erdogana, skierowane do tureckiej młodzieży, którą zachęcił do wdrażania tego rodzaju projektów, wykorzystujących nowoczesne technologie multimedialne do propagowania historii Turcji.

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*