Odkryto wał obronny z czasów Mieszka I

W Poznaniu archeolodzy odkryli wał obronny wzniesiony za czasów Mieszka I. Imponująca konstrukcja ma aż 40 m grubości i 11 m wysokości.

Przy ul. Zagorze w Poznaniu został odkryty potężny wał obronny z czasów władcy Polski z dynastii Piastów, Mieszka I.

Archeolog Antoni Smoliński, jest zachwycony nie tylko rozmiarami wału, ale też faktem, że udało się odkryć jego cały przekrój i dotrzeć do dużych fragmentów drewna.

Wał zbudowany z drewna i ziemi, został obłożony też wzmacniającymi go kamieniami. Drewniane bale miały specjalne wchodzące w siebie wycięcia, dzięki czemu trudno było je rozsunąć.

„Jeżeli człowiek stanął przy takim wale i porównywał do niego siebie, swoją wysokość, to rzeczywiście robił wrażenie. Mamy źródłowo potwierdzony najazd armii cesarskiej Henryka II w 1005 roku, kiedy podszedł pod Poznań z największą armią współczesnej Europy, nawet nie próbował szturmować [grodu – red], tylko zawarł szybki rozejm z Bolesławem Chrobrym i wycofał się, to świadczy o potędze tego walu” – stwierdził Antoni Smoliński.

Naukowcy odkryli też pozostałości po bramie wjazdowej. Tam natrafiono na zdrowe bale. Co więcej, zachowała się także kora. Zatem po specjalistycznych badaniach możliwe będzie określenie daty oraz pory roku wycinki tych drzew.

Nigdy wcześniej nie natrafiono w Polsce na tak duże fragmenty walu obronnego sprzed tysiąca lat, więc odkrycie to ma wielka wagę.

Źródło: tvn24.pl           
Fot. Zdjęcie poglądowe – Wikimedia Commons   

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*