Wacław Tokarz│ Recenzja

P. Biliński, Wacław Tokarz. 1873 – 1937. Historyk walk o niepodległość

Biografia jednego z najwybitniejszych historyków wojskowości. Biografia, która wyszła spod pióra profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naprawdę dobra robota.

Praca naukowa – napisana suchym, rzeczowym językiem, pozbawionym egzaltacji. Wsparta źródłami – ze zbiorów archiwów (w tym uniwersyteckich), muzeów, bibliotek. Wzbogacona fotografiami – tak samego Wacława Tokarza, jak i członków jego rodziny.

Jeżeli ktoś ma nadzieję, że przy tej książce wypocznie i się zrelaksuje – to pozwolę sobie wyprowadzić tę osobę z błędu. Owszem – po lekturze będzie miał znacznie poszerzoną wiedzę, ale po drodze przyjdzie mu zaprzyjaźniać się z datami, nazwiskami, miejscami, ciągami przyczynowo – skutkowymi, krótko mówiąc: z wszystkim tym, z czym obeznani są historycy, a co dla nie – historyków może okazać się śmiertelnie nudne. Autor dołożył wszelkich starań, by najdokładniej jak to możliwe opisać życie Wacława Tokarza. Stąd tyle wyżej wymienionych szczegółów – dla historyka nawet – wydawać by się mogło – najdrobniejsze szczególiki – mogą mieć znaczenie kolosalne.

Autor nie skupia się tylko na życiu ,,służbowym” wybitnego historyka wojskowości – sporo miejsca poświęca również jego rodzinie. Sięga do genealogii Tokarza – my – czytelnicy – widzimy jak duży wpływ na jego zainteresowania naukowe miał fakt wywodzenia się z rodziny o tradycjach patriotycznych. Wbrew pozorom pisanie o rodzinie bohatera swojej książki (biografii, którą piszemy) tak, by zachować naukowy charakter pracy i nie popadać w patetyczne tony – to duża sztuka. Profesorowi Piotrowi Bilińskiemu jak najbardziej udało się tę sztukę osiągnąć.

Profesor Piotr Biliński urodził się w roku 1974. Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak również nauczycielem historii w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze obracają się wokół historii historiografii – jest autorem – między innymi – pracy na temat Stanisława Kutrzeby.

Pracę polecam serdecznie, ale – fachowcom. Zawodowym historykom. W szczególności tym, którzy lubują się w historii historiografii. Jeżeli nie jesteś historykiem z zawodu, a pasjonatem historii i nie przeraża cię naukowy ton, daty, miejsca, nazwiska – to jak najbardziej możesz sięgnąć po tę niełatwą książkę.

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka

Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*