Warszawskie Dni Kawaleryjskie 95-lecie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego

 

Warszawskie Dni Kawaleryjskie

95-lecie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

im. płk. Jana Kozietulskiego

Łazienki Królewskie w Warszawie

4 – 10 maja 2015r.

Współczesna kawaleria

Znaczenie kawalerii jako użytecznej broni skończyło się wraz z zakończeniem drugiej wojny światowej. Od tego czasu kawaleria pełni funkcje reprezentacyjne i edukacyjne – jako żywe świadectwo chlubnej historii polskiej jazdy.

Dzisiaj ta misja pełniona jest głównie przez kawalerzystów ochotników – miłośników kawalerii, którzy poświęcają swój czas i środki, aby rozwijać swoje wyszkolenie jeździeckie i kawaleryjskie, pogłębiać wiedzę historyczną, brać udział w uroczystościach o charakterze patriotycznym i dzielić się swoją pasją z innymi.

Liczne działające w Polsce stowarzyszenia kawaleryjskie, najczęściej za zgodą ostatnich żyjących weteranów przedwojennych pułków kawalerii, przyjmują barwy tych pułków i uważają się za prawowitych spadkobierców pułkowych tradycji – wraz ze związanymi z tym przywilejami i obowiązkami. Tym samym nie uważają się za przebierańców w mundurach ani rekonstruktorów, lecz za prawdziwych współczesnych kawalerzystów ochotników.

Warszawskie Dni Kawaleryjskie

Warszawskie Dni Kawaleryjskie są przedsięwzięciem znakomicie ilustrującym, jak kawaleria ochotnicza wypełnia swoje zadania.

Pomiędzy 4 a 10 maja zorganizujemy w Łazienkach Królewskich akcję edukacyjną dla młodzieży z warszawskich szkół, obejmującą przygotowaną przez nas wystawę i projekcję filmów o kawalerii. Naszych gości zaprosimy również do obejrzenia żywiołowych pokazów wyszkolenia kawaleryjskiego na hipodromie w Łazienkach.

Popołudnia wypełnią wykłady o tematyce kawaleryjskiej, do poprowadzenia których udało nam się pozyskać wybitnych polskich i zagranicznych znawców tematu. Planujemy również projekcję filmów w amfiteatrze w Łazienkach, a zainteresowani goście będą mogli obejrzeć wystawy prezentowane wcześniej młodzieży szkolnej.

W piątek, w Starej Miłosnej, rozpoczną się zawody kawaleryjskie – Eliminacje Mistrzostw Polski Militari. Najbardziej widowiskowe konkurencje – władanie bronią białą i skoki – zostaną rozegrane w sobotę na hipodromie w Łazienkach.

Zwieńczenie Warszawskich Dni Kawaleryjskich nastąpi w sobotę i niedzielę – 9 i 10 maja. Te dni poświęcone będą celebrowaniu 11 święta pułkowego obchodzonego przez Szwadron Honorowy.

To już 11 lat!

Punktem kulminacyjnym obchodów jedenastego już święta pułkowego bedzie pokaz, który zorganizujemy w Łazienkach Królewskich w ramach Warszawskich Dni Kawaleryjskich.

W sobotę nasi goście będą mogli obejrzeć zawody kawaleryjskie, konkurs dla trębaczy, pokaz musztry pieszej, pokaz bojowy, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pokaz jazdy w damskim siodle. Zwieńczeniem sobotnich atrakcji będzie pokaz galowy w wykonaniu Szwadronu

W niedzielę odbędzie się msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz defilada ulicami Warszawy.

Gościem honorowym będzie ostatni weteran 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – pan porucznik Henryk Prajs, przyjaciel Szwadronu od czasu jego powstania.

Początki

9 grudnia 2003 roku grupka zapaleńców, która dała początek Szwadronowi Honorowemu, odwiedziła pana rotmistrza Jerzego Staniszkisa – weterana 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Przedstawili panu rotmistrzowi plan zorganizowania oddziału kawalerii ochotniczej, noszącego barwy jego macierzystego pułku. Pan rotmistrz wyraził zgodę – ten dzień zapisał w swoim pamiętniku jako dzień utworzenia Szwadronu Honorowego.

Kolejne lata były okresem systematycznego wzrostu – powiększał się stan liczebny Szwadronu, wzrastały poziom wyszkolenia i prezencji, czego dowodem są zdobywane na przestrzeni lat puchary i wyróżnienia oraz sympatia okazywana nam przez mieszkańców Warszawy.

Dzisiaj Szwadron jest jednym z wiodących polskich oddziałów kawalerii ochotniczej.

Sztandar

Przypieczętowaniem dojrzałości Szwadronu i jego stałego miejsca wśród oddziałów kawalerii ochotniczej była uroczystość wręczenia sztandaru zorganizowana w Łazienkach Królewskich podczas obchodów święta pułkowego w maju 2008 roku.

Sztandar zaprojektowany został przez pana rotmistrza Jerzego Staniszkisa i w jego obecności został wręczony. Wśród zaproszonych gości były władze samorządowe, przedstawiciele Garnizonu Warszawa, duchowieństwo, weterani 3 Pułku Szwoleżerów i nasi przyjaciele z innych oddziałów ochotniczych.

Działalność

Szwadron Honorowy regularnie uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych – w centralnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości.

Co roku bierzemy udział w ważnych uroczystościach warszawskich, jak rocznica wybuchu powstania warszawskiego czy Święto Kawalerii. Regularnie korzystamy również z gościny Suwałk jako uczestnicy dorocznego Pikniku Kawaleryjskiego.

Szwadron korzysta też z okazji, aby przybliżać społeczeństwu tradycje polskiej kawalerii. W zeszłym roku bardzo aktywnie włączyliśmy się w organizację Wielkiej Rewii Kawalerii w Krakowie. W obozowisku, które przez dwa tygodnie stało na krakowskich Błoniach, prowadziliśmy zajęcia dla młodzieży szkolnej, urządzaliśmy pokazy, pomagaliśmy w szkoleniu mniej doświadczonych ochotników. Zwieńczeniem przedsięwzięcia była wielka defilada, w której udział wzięło przeszło 200 kawalerzystów.

Graj trąbko, graj!”

W roku 2007 Szwadron podjął się zorganizowania pierwszej w powojennej Polsce orkiestry konnej. Pomysł okazał się niezwykłym wyzwaniem. Szkolenie ochotników nie tylko w zakresie umiejętności czysto kawaleryjskich, ale także w grze na instrumentach wymaga starannego selekcjonowania kandydatów. Sami kandydaci, poza talentem, wykazać się muszą niezwykłą pracowitością.

Pomimo skali wyzwania, od kilku już lat, podczas organizowanych przez nas uroczystości, marsz pułkowy 3 Pułku Szwoleżerów grany jest przez naszą orkiestrę.

Szwoleżerowie z Giżycka

Wśród naszych tegorocznych gości nie zabraknie przedstawicieli 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. To ta jednostka wojskowa kultywuje tradycje 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Tegoroczne święto będzie okazją do rewizyty, ponieważ mieliśmy przyjemność gościć na ostatnim święcie Brygady.

HARMONOGRAM WDK 2015

 

Poniedziałek – Czwartek 4-7 maja 2015

18:00 – Trening do pokazu galowego (otwarty dla publiczności) na historycznym Hipodromie

19:00 – Spotkania Historyczne w Podchorążówce

 

Piątek 8 maja 2015

9:00 – 18:00 – zawody eliminacje Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari w Starej Miłosnej

dyscypliny: przegląd mundurowy, skoki terenowe przez przeszkody, ujeżdżenie.

20:30 – Uroczysty capstrzyk pod tablicą pamięci Szwoleżerów 3 Pułku w kościele ojców Bernardynów przy ul. Czerniakowskiej 2/4.

 

Sobota 9 maja 2015 – kulminacja wydarzeń

10:00 Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej

11:00 Złożenie kwiatów pod tablicą szwoleżerów w Katedrze Polowej

12:30 Uroczysty apel przed Pałacem na Wyspie

13:30 Koncert Orkiestry Wojskowej w Amfiteatrze

15:00 Konkurs władania szablą konno – Hipodrom

16:00 Konkurs władania lancą konno – Hipodrom

17:00 Pokaz 1 Brygady Zmechanizowanej Szwoleżerów Mazowieckich – Hipodrom

17:30 Pokaz galowy Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów – Hipodrom

18:00 Dekoracja zwycięzcy zawodów Memoriału Ministra Andrzeja Przewoźnika – Hipodrom

18:30 Złożenie kwiatów przed popiersiem Jana Kozietulskiego w Łazienkach Królewskich

18:45 Poczęstunek dla zaproszonych gości i kolacja dla zawodników – namiot na dziedzińcu Stajni Kubickiego

19:00 Uroczysta gala z okazji Święta Pułkowego i 95-lecia wojny 1920 roku – Podchorążówka
*W zależności od liczby zawodników i innych zdarzeń losowych organizator zastrzega sobie zmianę programu

Niedziela 10 maja 2015

10:00 – Zawody Militari w skokach przez przeszkody – Hipodrom

11:00 – Zawody w skokach przez przeszkody – I Memoriał Jerzego Staniszkisa – Hipodrom

12:00 – Ceremonia wręczenia nagród zawodnikom Militari – Hipodrom

13:00 – Pokaz kawaleryjski

13:30 – Konkurs jazdy w damskim siodle

14:30 – Wręczenie nagród w konkursie

15:00 – pokaz Szwadronu i zamknięcie Warszawskich Dni Kawaleryjskich

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*