Wielkopolscy archeolodzy dokonali nowego odkrycia z epoki pierwszych Piastów

Podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenie Grzybowa– największego wczesnopiastowskiego grodu– archeolodzy odnaleźli pierwsze jak dotąd pochówki, pochodzące z XI stulecia. Odkrycie to rzuca nieco światła na zwyczaje pogrzebowe młodej w chrześcijaństwie Polski.

Prowadzone już od jakiegoś czasu prace archeologiczne na terenie największego wczesnopiastowskiego grodu ziemnego w Grzybowie przyniosły niespodziewany efekt, kiedy to zespół pod kierownictwem dra Marcina Danielewskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, natknął się na dwa pochówki pochodzące z pierwszej połowy XI wieku. Złożono w nich szczątki dwóch osób– około pięćdziesięcioletniego mężczyzny i kilkuletniego dziecka. Nie znaleziono przy nich żadnych darów grobowych, co wstępnie zdaje się sugerować, iż pogrzeb przeprowadzono według ceremoniału chrześcijańskiego. Co ciekawe zwłoki ułożono na osi wschód– zachód, z głowami w kierunku zachodnim. Nie ustalono na razie czy był to przypadek, pojedynczy epizod czy szerzej przyjęta tradycja.  Innym interesującym faktem jest też lokacja grobów. Jak wskazały wyniki badań geofizycznych, najprawdopodobniej położone były one w bezpośredniej bliskości kościoła, co potwierdzają skany georadaru, na których uwidoczniono pozostałości dużej budowli o kamiennej posadzce. Sugeruje to, iż szkielety mogą należeć do elity społeczności grodowej, którą po śmierci grzebano w obrębie murów czy wałów.

To pierwsze odkrycia tego typu w Grzybowie. Dalsze prace archeologiczne planowane są jeszcze w tym roku a ich wyniki mogą rzucić jeszcze więcej światła na historię doby pierwszych Piastów.

Źródło: wprost.pl
Zdjęcie poglądowe – Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*