Wrak amerykańskiego bombowca Douglas A-20 został wydobyty z dna Bałtyku

Akcja była przeprowadzona w ścisłej tajemnicy i trwałą kilkanaście godzin. Informację potwierdziło Narodowe Muzeum Morskie, a samolot znajduje się teraz w Porcie Wojennym w Gdyni.

Samolot znajdował się na głębokości 15 metrów, 4 kilometry od Rozewia. Służył on w radzieckich siłach lotniczych. Został on wykryty w ubiegłym roku przez Instytut Morski w Gdańsku. Pierwszą próbę jego wydobycia podjęto podjęto w październiku ubiegłego roku. Niestety z powodu niesprzyjających warunków pogodowych akcja musiała zostać przerwana i odłożona w czasie.

Aby akcja była przeprowadzona na najwyższym poziomie poproszono Marynarkę Wojenną o udział w akcji wydobywczej. Wrak jest w bardzo dobrym stanie brakuje mu tylko części ogonowej. Maszyna ma trafić do Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Lekki bombowiec Douglas A-20 jest unikatowy w skali światowej. Zachowało się jedynie 12 egzemplarzy tej maszyny w tym tylko jedna w Europie w Wielkiej Brytanii.

Koszt wydobycia szacuje się na 200 – 300 tys. zł i sfinansowane jest prawie w całości z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdj. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*