Szydłowo: tajemnicze krypty pod kościołem

Szydłowo w województwie wielkopolskim: pod Kościołem Wszystkich Świętych odkryto cztery średniowieczne krypty. Co jest dziwne nikt nie wiedział o ich istnieniu.

Pochówki zostały odkryte w trakcie badań geologicznych w Szydłowie. Podczas badań wzgórza georadarem, na którym zbudowano średniowieczny kościół próbowano ustalić, czy popękane wzgórze nie zagraża budynkom w jego okolicy czyli również świątyni. Jednakże badania przeprowadzane przez Artura Zielińskiego z Geografii UJK wspólnie z doktorantami z AGH ustalili coś więcej niż strukturę wzniesienia. Okazało się, że pod posadzką kościoła znajdują się cztery krypty. Jedna w prezbiterium, a trzy w centralnej części nawy kościoła.

Badania potwierdziło wykonanie niewielkiego odwiertu w podłodze świątyni, a następnie wsunięcie mikrokamerki. Badacze ujrzeli szkielet oraz elementy wyposażenia grobowego. Kontynuowanie badań może przynieść nowe informacje o historii Szydłowa, a także o historii kościoła.

W świątyni zawsze były chowane ważne osobistości historii lokalnej. Jednakże najbardziej obiecująca jest świątynia znajdująca się pod ołtarzem. Artur Zieliński zaznacza, że niewykluczone, że znajduje się tam grób fundatora kościoła. Proboszcz parafii św. Władysława Ryszard Piwowarczyk uważa, że badania powinny być kontynuowane, a na co najbardziej liczy to odkryć powody zbudowania świątyni, a także kiedy konkretnie powstała. Na dzień dzisiejszy uważa się, że XIV wiek to ten, w którym powstał kościół na ziemi szydłowskiej.

Źródło: radio.kielce.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*