Wrak niemieckiego bombowca znaleziony w Gdańsku

Na terenie Kokoszek w Gdańsku odnaleziono szczątki bombowca, wykorzystywanego przez Luftwaffe.

W trakcie wywiadu z miejscowymi okazało się, że w okolicach został zestrzelony również inny samolot – niemiecki. Z relacji jednego z mieszkańców wynika, że na przełomie 1943 i 1944 wychodzący z kościoła ludzie zauważyli lecący bardzo nisko, dymiący się samolot dwusilnikowy, który chwilę później rozbił się w okolicznym lesie – opowiada Krzysztof Bartnik, z fundacji Latebra, która odnalazła samolot.

Ze stawu udało się wydobyć sporo części maszyny, na czele z silnikiem. Nie odnaleziono jednak tabliczek znamionowych samolotu, które miały pomóc w identyfikacji maszyny. Ostatecznie ustalono, że jest to model Heinkel He 111. Był to podstawowy bombowiec Luftwaffe. Wykorzystywany przez niemieckie lotnictwo głównie w początkowej fazie II wojny światowej. Głównie takie właśnie samoloty brały udział w tzw. powietrznej bitwie o Anglię.

Eksploratorów ucieszył dobry stan wraku, w tym zachowana farba. Samolot rozbił się prawdopodobnie w 1943 roku.

Fundacja na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki Latebr, która dokonała znaleziska działa od 1994 roku. Od tego czasu jej członkowie brali udział w licznych pracach badawczo – poszukiwawczych na terenie całego kraju.

Źródła: wyborcza.pl, rmf24.pl, dziennikbaltycki.pl

 

Wojciech Sobański

Tagi:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*