Wrak statku u wybrzeży Portugalii

Niedaleko Lizbony, w okolicach miasta Cascais archeolodzy odkryli wrak statku, który może mieć nawet 400 lat.

Według naukowców może to być najważniejsze odkrycie dla Portugalii wciągu ostatnich 20 lat. Zdaniem badaczy odnaleziony statek zatonął prawdopodobnie między 1575 a 1625 rokiem. Na jego pokładzie znaleziono wiele artefaktów. Wymienić należy armaty z godłem Portugalii oraz przyprawy.

Natrafiono także na sporą ilość kauri (porcelanek), które były używane jako waluta w handlu niewolnikami. Niewykluczone więc, że statek był wykorzystywany w procederze handlu ludźmi.

Kryjący się zaledwie 12 metrów pod powierzchnią statek był bardzo dobrze zachowany – mówił w wywiadzie dla agencji „Reuters” Jorge Freire, dyrektor projektu. Z perspektywy dziedzictwa jest to największe odkrycie dekady. Według niego dla Portugalczyków może być to najważniejsze znalezisko wszech czasów – dodał Freire.

Niezwykłego odkrycia dokonano podczas prac związanych z pogłębianiem biegnącej przez Lizbonę rzeki Tag. W tym miejscu od kilku lat prowadzone są poszukiwania wraków. Specjaliści twierdzą, że pozostało ich tam jeszcze wiele do odkrycia. Cały projekt jest pod patronatem Uniwersytetu Nova w Lizbonie, rządu i marynarki wojennej.

Źródła: rp.pl, tech.wp.pl

Fot.: PAP/EPA/MUNICIPAL COUNCIL OF CASCAIS/AUGUSTO SALGADO

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*