Wsparcie z Anglii dla poznańskiego muzeum

Powstające w Poznaniu Muzeum Kryptologiczne, którego celem będzie min., upamiętnienie polskiego wkładu w złamanie Enigmy otrzyma wsparcie z Wielkiej Brytanii. Budowa poznańskiego muzeum ma zostać zakończona do 2018 r., kiedy to przewidywane jest huczne otwarcie.

Tajemniczym Brytyjczykiem, który zdecydował się wspomóc powstanie poznańskiego muzeum, jest bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa Alana Turinga. Turing był jednym z wybitniejszych mózgów swojej epoki – brał udział w powstaniu min., pierwszego komputera. Niestety w jego życiorysie znajdują się również mniej chlubne rozdziały – np., współpraca z wywiadem sowieckim po zakończeniu II Wojny Światowej. Bratanek słynnego naukowca, Sir John Dermot Turing przyjechał do Poznania by wygłosić prelekcje poświęcone autorom sukcesu w badaniu Enigmy: Alanowi Turingowi i polskim naukowcom. We wtorek w centrum Poznania złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego. „Dzięki pracy całego zespołu ludzi, Polaków i Brytyjczyków udało się osiągnąć sukces. Podobnie jak wtedy, tak i teraz, przy tworzeniu muzeum, praca będzie wspólna. Będziemy tu kultywowali pamięć nie tylko naszych trzech wybitnych naukowców, ale i pamięć Alana Turinga. Sir Turing może być ambasadorem naszego muzeum, jestem ciekaw jego sugestii; będę z nim rozmawiał na ten temat i zachęcał go do współtworzenia ekspozycji naszej placówki” – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas prezentacji budynku, w którym ma znajdować się poznańskie muzeum. „To są fakty dobrze znane w Polsce, ale mało znane w Wielkiej Brytanii. Polacy wykonali tę pierwszą, najbardziej istotną pracę w związku z rozszyfrowaniem Enigmy, zaś swoją wiedzę przekazali Brytyjczykom. Po niemieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku pozwoliło to kontynuować badania w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park. Alan Turing dobrze znał dokonania Polaków w pracach nad Enigmą” – podsumował Sir John Dermont Turing.

Piotr Rapiński

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Ekspozycja siedmiu wybranych typów Enigmy wraz z oprzyrządowaniem na wystawie w amerykańskim Narodowym Muzeum Kryptografii. Od lewej: 1) Handlowa (cywilna) Enigma; 2) Enigma T; 3) Enigma G; 4) Nieznany typ Enigmy; 5) Enigma Luftwaffe; 6) Enigma sił lądowych; 7) Enigma M4 Kriegsmarine. Fot. Wikipedia Commons.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*