Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – Historyzm toruński XIX – XX wieku: architektura, miejsca i codzienność | Recenzja

Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – Historyzm toruński XIX – XX wieku: architektura, miejsca i codzienność, praca zbiorowa

Historyzm, czyli temat przewodni trzeciej książki z serii zabytki młodego pokolenia. Multum fotografii, szkiców i grafik oraz przede wszystkim wiele ciekawych i tajemniczych tekstów z toruńskiego podwórka.

We wstępie znów zapoznajemy się z tym co za chwile przeczytamy. Wprowadzenie jest napisane lekko i przejrzyście. W związku z tym dalsza treść mimo specjalistycznej terminologii staje się przyjazna dla przeciętnego czytelnika. Zaraz za wstępem pojawiają się również dwa artykuły, które wprowadzą nas w świat historyzmu. Następne dziewięć artykułów dotyczy już typowo przestrzeni miejskiej Torunia. Z tychże artykułów dowiemy się o budynkach na ul. Plac Rapackiego 1, Bydgoskiej 56 bądź zabudowie przy ulicy Warszawskiej czy inwestycjach budowlanych Franza Zährera. Byśmy powiedzieli nie samą budowlą człowiek żyje, stąd też znajdziemy w publikacji artykuł nawiązujące do detalu. Mianowicie do starych napisów, które czasami przebijają się gdzieniegdzie i wołają z odległych od nas epok. Temat miejskich literek omawia Kamil Snochowski – Literołap, który już nie jeden wiekowy toruński tekst przywrócił z powrotem do życia na elewacjach budynków.

Dla koneserów starej fotografii, bądź ludzi lubiących wędrować w czasie, dobrym artykułem może okazać się tekst Katarzyny Kluczwajd, która publikuje w owej książce stare fotografie Torunia ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej. Czytelnicy odnajdą tutaj tematy również związane z architekturą militarną. Marcin Ceglarski i Jakub Polak przytaczają historię Wilhelmstadtu oraz ukazują go we współczesnych zastosowaniach. XIX w. to przecież rozbudowa toruńskich fortyfikacji. Toruński przewodnik Adam Kowalkowski przybliży Państwu historię Fortu XIV, a Marcin Sajdak i Przemysław Gawęda ten sam fort przedstawią jako element współczesnego zagospodarowania obiektu.

Literołap – https://pl-pl.facebook.com/Literolap/

Wizualizacja Fortu XIV, Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM – https://www.youtube.com/watch?v=LXeq1rvfGhg

Ocena recenzenta: 6/6

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Historyków Sztuki


Paweł Pilarski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*