Zabytkowa apteka zmieni się w sklep spożywczy?

Właścicielki najstarszej apteki w Warszawie, o nadzwyczajnym wnętrzu neogotyckim z połowy XIX wieku, chciały zmienić dotychczasową działalność. Zamiast sprzedaży leków zaproponowały handel artykułami spożywczymi. Pomysł nie przypadł jednak do gustu stołecznemu konserwatorowi zabytków.

Zabytkowa apteka mieści się w Pałacu Branickich przy ulicy Nowy Świat 18/20. Przykuwa uwagę jej wyjątkowy neogotycki wystrój z drugiej połowy XIX wieku. Powstała ona po 1852 roku w wyniku modernizacji oficyny dla hrabiny Róży z Potockich Branickiej. – Projekt wykonał Henryk Marconi. Do nowego wnętrza zaprojektował zestaw szaf i regałów aptecznych, które cudem przetrwały dwie wojny światowe i zmianę ustroju. Dlatego całe wyposażenie trafiło do rejestru zabytków ruchomych, ale jako związane z tym właśnie adresem – tłumaczy Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Pod koniec listopada 2016 roku pojawiły się pierwsze informacje na temat rzekomego zamknięcia owej apteki, która należy do spółki AP-Farma Paulina Cyronek, Anna Przybysz. Posiadaczki zwróciły się z prośbą do śródmiejskiego Zakładu Gospodarki Nieruchomościami o zgodę na sprzedaż artykułów spożywczych, w tym alkoholu. Przyczyną zmiany działalności miały być rosnąca konkurencja oraz kłopoty z utrzymaniem lokum.

Dodajmy, że Pałac Branickich jest własnością stolicy Polski oraz Skarbu Państwa. Budynek widnieje także w rejestrze zabytków. Pomieszczeniem, którego najemcą jest firma AP-Farma zarządza Zakład Gospodarki Nieruchomości. Do zmiany działalności potrzebna jest nie tylko zgoda ZGN, ale i również zezwolenie stołecznego konserwatora. Ten z kolei nie jest przychylny do propozycji właścicielek. – Niewiele jest takich historycznych wnętrz, w których integralnie łączyłyby się funkcja z wystrojem. Niezmiennie od ponad wieku. W Warszawie to chyba ostatni taki przypadek. A już na pewno ostatnia taka apteka – wyjaśnia Michał Krasucki.

ZGN już raz usiłował porozumieć się ze spółką AP-Farma, jednak bezskutecznie. W grudniu 2016 roku zaoferował nawet obniżkę czynszu, w celu zachowania funkcji apteki. Właścicielki nie przyjęły oferty.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*