Zaginiony czołg T-34 odnaleziony? Zdania podzielone

Czołg T-34, który przez wiele lat stał w Löbau, został odnaleziony w Dreźnie. Egzemplarz ten wyprodukowany został po wojnie w Polsce, a zniknął z Löbau w 1991 roku. Teraz ma powrócić do tego miasta. Innego zdania są jednak pracownicy drezdeńskiego muzeum.

Zaginiony czołg stanął na cokole w Löbau (Saksonia, Niemcy) przed budynkiem tamtejszej Wyższej Szkoły Oficerskiej w 1978 roku. W mieście garnizonowym przebywał aż do marca 1991 roku. Wtedy został zdemontowany i przeniesiony w nieznane miejsce. W Löbau pozostał jedynie cokół. Niedawno jednak zagioniony egzemplarz czołgu został odnaleziony w Muzeum Wojskowo-Historycznym Bundeswehry w Dreźnie (Saksonia). Na trop zaginionego czołgu wpadł niemiecki historyk wojskowości, Danilo Baumgarten. Okazało się, że egzemplarz ten został wyprodukowany po II wojnie światowej w Polsce. Baumgarten chce, by czołg powrócił teraz do Löbau.

Innego zdania są jednak pracownicy drezdeńskiego muzeum. Nie potwierdzają oni teorii Baumgartena, jakoby czołg znajdujący się w Muzeum Wojskowo-Historycznym Bundeswery przybył do placówki z Löbau. Według rzecznika prasowego drezdeńskiego muzeum Cindy Geißler czołg został przywieziony w 1991 roku z koszar w Ratyzbonie (Górny Palatynat).

Źródła: sz-online.de, tag24.de

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*